Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX’in baş operasyon müdürü Gwynne Shotwell, yatırımcılarla yaptığı bir etkinlikte Starlink uydu interneti hizmetinin halka açılabileceğini açıkladı. Şirket bununla birlikte, gelecek yıllarda hisselerini yatırımcılarla paylaşma planları olduğu iddialarını da doğruladı.  

Dünyaca ünlü Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su olan Elon Musk, birkaç yıl önce şirket planlarıyla ilgili yaptığı bir açıklamada Mars aracı, düzenli olarak insanları kızıl gezegene taşıyana kadar SpaceX’in halka açılmayacağını ifade etmişti. Fakat Bloomberg’in haberine göre şirket, konuyla ilgili vermiş olduğu kararı değiştirdi ve uydu interneti erişimi sağlamak için inşa ettiği projesi olan Starlink’i kamuya açmayı planlamaya başladı.  

Aktarılan detaylara göre, şirketin baş operasyon müdürü Gwynne Shotwell, yatırımcılarla yaptığı bir etkinlikte Starlik’in uydu interneti hizmetinin daha ileriye taşınabileceğini ve halka açılabileceğini duyurdu. Şirket ayrıca “Quartz” isimli haber sitesine yaptığı açıklamada, gelecek yıllarda hisselerini yatırımcılarla paylaşma planları olduğuna yönelik iddiaları da doğruladı.  

Shotwell, hizmetin hızlı fakat ulaşılabilir fiyatlarda sunulacağına işaret etti

Shotwell, etkinlikte yaptığı açıklamada Starlink’in internet hizmetinin şu anda yaklaşık 5 ile 10 kat aralığında daha hızlı bir internet için ödenen ücretten daha az bir ücrete mal olacağına işaret etti. Fakat şirket yöneticisinin hızlı ve ulaşılabilir internet hizmeti vaadine rağmen Musk, birkaç sene önce uydu ağıyla ilgili gelecek planlarından bahsettiğinde şirketin önemli miktarda gelir elde etmeyi ve Mars’ta kurulacak bir şehri Starlink aracılığıyla finanse etmeyi planladığını ifade etmişti. 

SpaceXStarlink uydu takımı için uzaya uydu fırlatmaya geçen yıl başladı ve şirket o zamandan beri, yaklaşık 300 uydu konuşlandır. 2020’nin ortalarına kadar yaklaşık 12 bin uydu fırlatmış olmayı planlayan dünyaca ünlü uzay taşımacılığı şirketi, uydu interneti hizmetini bu yaz içerisinde müşterilerine sunmayı hedefliyor.  

SpaceX 60 Starlink uydusunu daha başarılı bir şekilde uzaya gönderdi

İran kendi gözlem uydusunu uzaya fırlatmaya hazırlanıyor 

Uzay turizmi iklim değişikliğini büyük ölçüde hızlandırabilir