Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Teknoloji Sony, ‘Alpha 7S III’ İsimli Yeni Aynasız Fotoğraf Makinesi Modelini Tanıttı 

Sony, ‘Alpha 7S III’ İsimli Yeni Aynasız Fotoğraf Makinesi Modelini Tanıttı 

Sony, ‘Alpha 7S’ serisine eklemeye hazırlandığı ‘Alpha 7S III’ isimli yeni aynasız fotoğraf makinesi modelini görücüye çıkardı. Aktarılan detaylara göre ürün, bu yılın Eylül ayından itibaren raflardaki yerini alacak. 

Sony, beğeni toplayan Alpha 7S full-frame aynasız fotoğraf makinesi serisinin ‘Alpha 7S III’ isimli uzun zamandır beklenen yeni üyesini kamuoyuna tanıttı. Yeni Alpha 7S III’ün 12.1 MP arkadan aydınlatmalı full-frame ultra-yüksek hassasiyetli ve 15+ stop geniş dinamik aralıklı yepyeni görüntü sensörü, 4K 120pi ve 10-bit 4:2:2 renk derinliği, yeni ısı giderme mekanizması ve pil bitene kadar 1 saatin üzerinde 4K 60p film çekimine olanak tanıyan ikili kart yuvası gibi pek çok etkileyici video kayıt kabiliyeti, yeni otomatik netleme sistemi, dokunmatik ekran arayüzü ve yana açılan LCD ekranı ile video profesyonelleri ve fotoğrafvideo hibrit çekimleri yapan herkes için vazgeçilmez olmaya aday olduğu belirtildi.  

Cihazın sistem mimarisi, baştan sona yeniden tasarlandı. Aktarılan detaylara göre; yeni 35 mm full-frame 12.1 megapiksel arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörürolling shutter (yuvarlanan deklanşör) etkisini üç kata kadar azaltıyor ve düşük gürültü seviyesi ile yüksek hassasiyet elde etmek üzere bir dizi gelişmiş ışık toplama tekniğinden faydalanıyor. Böylece ürün, kullanıcıların büyük ölçekli aydınlatma düzeneklerine ihtiyaç duymadan az ışıklı ortamlarda çekim yapabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş görüntü kalitesine ek olarak bu yeni görüntü sensörü içerisinde; bir S-serisi fotoğraf makinesinde ilk kez, odak düzlemi aşama algılama AF sistemi yer alıyor.  

blank

Alpha 7S III’ içerisinde ayrıca; bu yeni sensörü tamamlamak üzere, sekiz kat daha fazla işleme gücü sağlayan, işleme gecikmesini en aza indiren ve bu fotoğraf makinesini diğerlerinden farklı kılan fotoğraf ve hareketli görüntü çekim özelliklerinin pek çoğunu mümkün kılan yeni bir BIONZ XR görüntü işleme motoru da bulunuyor. Yeni sistem içerisinde aynı zamanda dünyanın en parlak ve en büyük 9,44 milyon noktalı OLED göz seviyeli elektronik vizörü yer alıyorAlpha 7S III’ün, kompakt boyutta yüksek hızlı veri transferine olanak sağlayan iki CFexpress Tip A kart yuvasına sahip ilk fotoğraf makinesi olduğu ifade ediliyor.  

Alpha 7S III, saniyede 120 kareye kadar 4K kayıt yapabiliyor

blank

Alpha 7S III, saniyede 120 kareye kadar 4K kayıt, 10-bit derinlik ve 4:2:2 renk örneklemesi sunuyor. Yeni fotoğraf makinesi, All-intra 13 ve MPEG-H HEVC/H.265 kodlaması (XAVC HS) gibi çeşitli gelişmiş film kayıt modları ile daha esnek ve verimli bir post-prodüksiyon iş akışı olanağı sağlıyor. Cihaz, video kayıtlarını diğer profesyonel kameralarda çekilenlere entegre etmeyi kolaylaştırmak için S-Gamut, S-Gamut3 ve S-Gamut3.Cine olmak üzere üç renk gamı ayarı sunuyor. KullanıcılarS-Gamut3 ya da S-Gamut3.Cine ile Alpha 7S III’te çekilmiş filmleri, profesyonel kameralarda çekilenlerle kolaylıkla birleştirebiliyor ve çoklu kamera post-prodüksiyon iş akışını basitleştirebiliyor. S-Log3 gama eğrilerine ek olarak Alpha 7S III bir HLG (Hybrid Log-Gamma) resim profilini de minimum post-prodüksiyon eforu ile destekliyor. Alpha 7S III aynı zamanda; HDMI Tip-A 15 konnektör ile harici bir kayıt cihazına, 4K 60p’ye kadar 16-bit RAW çıkışı 16 imkânı vererek ilave post-prodüksiyon esnekliği de sunuyor. 

Sony Alpha 7S III üzerindeki yeni CMOS görüntü sensörü ve BIONZ XR görüntü işleme motoru ise S serisi hassasiyetini, büyük ölçüde geliştirilmiş renk reprodüksiyonu ve doku oluşturma kabiliyetleri ile bir araya getirerek iyileştirilmiş toplam görüntü kalitesi elde edilmesini sağlıyor. Cihaz, orta ve yüksek hassasiyet aralıklarında takribi 1 stop gürültü azaltma sağlayarak iyileştirilmiş görüntü kalitesi sunuyor. 

Bitkilerin, insan cildinin ve diğer materyalin rengi ve dokusu, ışık kaynağına bağlı olmaksızın istikrarlı olarak yeniden üretilebiliyor. Aynı zamanda, floresan ve LED ışıklar dahil olmak üzere yapay ışıklandırma altında daha kesin beyaz dengesi elde etmeye yardımcı olan yeni bir “Görünür ışık + Kızılötesi Sensör” ile AWB (Otomatik Beyaz Dengesi) performansını da iyileştiriyor. 

Sony Alpha 7S III, bünyesinde pek çok AF özelliği bulunduruyor

blank

Alpha 7S III, Alpha 7S serisi fotoğraf makinelerinde ilk kez, aşama algılamalı ve kontrast algılamalı AF’yi birleştirerek Hızlı Hibrit AF sunuyor. Böylece cihaz; dar alan derinliği kullanırken bile nesneleri geniş bir alanda hız, kesinlik ve süreklilikle takip edebilme yeteneği kazanıyor. Sony’nin E-mount lensleri ise ince ayarlı odaklamayı mümkün kılıyor. Hareketin fazla olduğu ortamlarda, hedeflenen özneyi sürekli olarak odakta tutmak için Gerçek Zamanlı Takip ve Gerçek Zamanlı Eye AF kullanılabiliyor. Sony’nin gelişmiş Gerçek Zamanlı Eye AF algılama performansının; yeni görüntü işleme motoru sayesinde, bir önceki sisteme göre yüzde 30 oranında iyileştirildiği belirtiliyor.  

Öznenin yüzü başka tarafa dönük olsa bile doğru ve güvenilir algılama gerçekleştiriliyor. Gerçek Zamanlı Takip’i başlatmak için yalnızca ekranın üzerinde nesnenin üzerine dokunmak yeterli oluyor. Bir göz algılandığı anda Gerçek Zamanlı Eye AF”, otomatik olarak başlatılıyor. 

Fotoğraf makinesinde; müşteri geri bildirimleri doğrultusunda, profesyonel kullanıcılar için aralarında kolaylıkla netlik kaydırma geçişleri yapabilmeyi sağlayan yedi ayarlı AF Geçiş Hızı ve kullanıcıya AF’nin kilitlenilen özneyi kolaylıkla değiştirmesini ya da sabit tutmasını kişiselleştirmeyi sağlayan beş AF Özne Değişim Hassasiyeti ayarının da bulunduğu pek çok AF özelliği yer alıyor. Dokunmatik Takip, kullanıcıya yalnızca Gerçek Zamanlı Takip’i başlatma olanağı vermekle kalmıyor; aynı zamanda bir gimbal kullanarak ya da solo çekim yaparken kompozisyon oluşturarak çekim yapabilmeyi sağlıyor. Bununla birlikte; artık manuel netleme modundayken de LCD ekranından ya da Imaging Edge Mobile uygulaması üzerinden uzaktan Dokunmatik Netleme yapmak mümkün hale geliyor. 

Cihazın tasarımı, aşırı ısınmayı minimuma indirmek üzere güncellendi

blank

Alpha 7S III’ün tasarımı, bir saat ya da daha fazla süren 4K 60p 10-bit 4:2:2 kesintisiz video kayıt seanslarında bile aşırı ısınmayı minimuma indirmek üzere güncellendi. Yeni geliştirilen ısı giderici yapı, görüntü sensörü ve görüntü işleme motoru ısılarının normal işleyiş aralıklarında kalmasını sağlıyor ve kompakt gövde boyutlarından taviz vermeden aşırı ısınmanın önüne geçiliyor. Yeni ısıyı dağıtan yapıfan ya da kabin havalandırması gerektirmiyor. Bda Alpha 7S III’ün toza ve neme dayanıklı olmasını sağlıyor. 

Bunun yanında; hareket halinde video çekimi için Alpha 7S III’ün, özellikle makineyi elde tutarak yapılan zorlayıcı çekim koşullarında 5 eksenli optik yerleşik görüntü sabitleyiciyi desteklemek üzere seride Aktif Mod içeren ilk fotoğraf makinesi olduğu ifade ediliyorEkran; yanlara, aşağı ve yukarı dönebiliyor ve bünyesinde, ışığın parlak olduğu açık hava ortamlarında bile iyi görünürlük sağlayan 3.0 tipi 1,44 milyon noktalı dokunmatik panel LCD monitör bulunduruyor. Ek olarak Sony Alpha 7S III, yeni Yaratıcı Stil seçkisinde hem fotoğraf hem de video çekimlerinde ister olduğu gibi ister kullanıcı tarafından kişiselleştirilerek kullanılabilecek ve ilginç modlar yaratmayı kolaylaştıran 10 ön ayar sunuyor. 

Alpha 7S III bünyesine yeni bir dijital ses arayüzü eklendi

blank

Marka; fotoğraf makinesinin Çoklu Arayüz Yuvası’na, uyumlu bir Sony harici mikrofon takılarak daha net ses kaydı elde edilebilmesi için bir dijital ses arayüzü eklendiğine işaret ediyor. Ayrıca Alpha 7S IIIXLR-K3M XLR Adaptör Kiti ile birlikte kullanıldığında, bir Alpha serisi fotoğraf makinesinde ilk kez 4 kanallı 24-bit dijital ses kayıt kapasitesi sağlıyor. Diğer Çoklu Arayüz Yuvası aksesuarları gibi bunun da kablo ya da pil gerektirmemesi, Alpha sistemiyle film çekimlerinde daha fazla özgürlük sağlıyor. 

Diğer film asistanı işlevleri arasında; rig ya da gimbal’e takılıyken bile kayıt durumunu net bir şekilde belli eden dikkat çekici ve açıkça görülebilen kırmızı bir kareye sahip yeniden tasarlanmış bir monitör göstergesi, isteğe özel zoom ayarları, kayıt halindeyken ayarlanabilen beyaz dengesi, gösterge döndürme, aralıklı kayıt, filmlerden fotoğraf karesi çekme ve daha pek çok özellik yer alıyor. 

Alpha 7S III, dünyanın ilk 9,44 milyon noktalı OLED göstergeli elektronik vizörüne sahip

blank

Alpha 7S III’ün, görüntü sensörünün yüzde 92’sini kapsayan 759 aşama algılamalı AF noktası sensörü ile Hızlı Hibrit Otomatik Netleme (AF) sistemine sahip olduğu belirtiliyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda, öznelerin çıplak gözle görülmesinin bile zor olduğu EV-6 seviyesine kadar düşük ışıklı ortamlarda doğru ve güvenilir şekilde netleme yapabilen yüksek AF kesinliği sunuyor. Cihazla, 10fps’ye kadar ya da canlı izleme modunda 8fps’ye kadar kesintisiz mekanik ya da elektronik 1.000’in üzerinde sıkıştırılmamış RAW görüntü çekimi mümkün oluyor. 

Alpha 7S III’de, yüksek çözünürlüklü OLED göstergeli dünyanın ilk 9,44 milyon noktalı 0.64 tip Quad-XGA ve elektronik vizörü yer alıyor. Alpha 7S III vizör0.90x vizör büyütme, 41 derece diyagonal izleme açısı, köşeden köşeye net, düşük bükülme oranlı izleme için 25 mm’lik yüksek göz noktası sunuyor. Toza, sise ve neme karşı dayanıklı olan vizörün, etkileşime son derece duyarlı olduğu ve farklı özne tipleri için değiştirilebilir modlara sahip olduğu ifade ediliyor 

Öte yandan; bir Sony dijital fotoğraf makinesinde ilk kez Alpha 7S III’de, 10-bitlik pürüzsüz renk geçişlerine izin veren HEIF (High Efficiency Image File Format/Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Formatı) ve görüntü kalitesini korurken dosya boyutunu önemli ölçüde azaltarak depolama alanı kazanmayı sağlayan geliştirilmiş bir sıkıştırma teknolojisi yer alıyor. Bu modda çekilen HEIF fotoğraflar, Alpha 7S III’den doğrudan HDMI Tip-A bağlantısı kurularak uyumlu bir Sony HDR (HLG) TV’de, gerçeğe yakın dinamik aralık ile gösterilebiliyor. 

İçerik üreticiler, yeni menü yapısı ile artık fotoğraf ve film çekimi arasında hızlı geçiş yapabiliyor

blank

Sony Alpha 7S III, dünyada bir ilke daha imza atarak, aynı zamanda UHS-I ve UHS-II SDXC/SDHC kartları da destekleyen iki adet CFexpress Tip A uyumlu medya yuvası sunuyor. Bda fotoğraf makinesi gövdesinin kompakt boyutlarını korurken yüksek yazma ve okuma hızı elde etmeyi mümkün kılıyor. CFexpress Tip A kartlar, yüksek hızda kesintisiz RAW fotoğraf çekimine ve yüksek bit oranlarında 4K 120p film kaydına kusursuz uyum göstererek yüksek hacim tutan fotoğraf ve film verilerini fotoğraf makinelerinin ara belleğinden çabucak silebilecek yeni nesil yazma hızlarına erişebilmeyi sağlıyor. PC’ye yüksek hızda veri transferi, SD kartlara göre 1.7 kat daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. İkili kart yuvaları, en yüksek bit oranlı verilerin bile uzun süre kesintisiz kaydedilebilmesi için nöbetleşe çalışmak ve aynı anda kayıt ve format türü kaydına göre sınıflandırma yapmak üzere ayarlanabiliyor. 

Alpha 7S III’nin menü yapısının da daha kolay navigasyon ve daha hızlı ve daha anlık kontrol elde etmek için dokunmaya duyarlı menü yönetimi sağlamak üzere yenilendiği belirtiliyorArtık fotoğraf ve film çekimi için farklı ayarlar kaydedilebiliyor. Böylece içerik üreticiler, ikisi arasında daha hızlı geçiş yapabiliyor. 

Sony Alpha 7S III, toz ve nem dayanıklılığına sahip

Cihazın; daha fazla konfor ve güvenli bir tutuş için yeniden tasarlanan kavrayış yapısına, geliştirilmiş toz giderme özelliğine ve zorlayıcı ortam koşullarında güvenilirliği en üst seviyeye çıkaran toz ve nem dayanıklılığına sahip olduğuna işaret ediliyor. Fotoğraf makinesi içerisinde, sağlam ve güvenilir bir HDMI Tip A konnektör yer alıyor ve Alpha serisi fotoğraf makineleri arasında ilk kez bu cihaz, kullanıcıların daha uzun süreler dahili pili minimum seviyede kullanarak kayıt yapmaya devam edebilmeleri için harici bir kaynaktan daha yüksek güç almaya imkân veren USB PD’yi (Power Delivery) destekliyor. 

Fotoğraf makinesi, 5GHz/2.4GHz kablosuz LAN’ı (IEEE 802.11ac) destekliyor ve çoklu anten kullanarak bağlantı kalitesini artırmak için MIMO (çoklu giriş ve çoklu çıkış) sunuyor. Bu da Alpha7R IV’ye kıyasla cihazın, iki kat daha hızlanmasını sağlıyor. Cihazda aynı zamanda yeni bir USB bağlantı noktası da bulunuyor5G (hücresel ağlar için 5. Nesil teknoloji standardı) uyumlu bir cihaza USB kablosu ile bağlandığında, hızlı ve stabil FTP dosyası transferi için 5G ağı kullanılabiliyor. USB ile yüksek hızda kablolu LAN bağlantısı da hem film hem de fotoğraflar için stabil ve hızlı FTP transferi imkânı sağlıyor. 

Hızlı SuperSpeed USB 5Gbps (USB 3.2) veri transferini destekleyen bir USB Type-C konnektör de büyük görüntü dosyalarını kolayca aktarabilmek için PC Remote (bağlantılı) ile bilgisayara uzaktan yüksek hızda veri transferini mümkün kılıyor. 

Sony Alpha 7S III Öne Çıkan Özellikleri

Yeni Alpha 7S III full-frame değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesinin, Eylül 2020’den itibaren Avrupa pazarında satışa sunulacağı belirtiliyor. Sony Alpha 7S III fotoğraf makinesinin öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:

 • Yeni geliştirilen, sekiz kat fazla işleme gücüne sahip BIONZ XR görüntü işleme motoru ve yepyeni 12.1 megapiksel (yaklaşık, efektif) arkadan aydınlatmalı full-frame Exmor R CMOS görüntü sensörü, büyük ölçüde azaltılmış “rolling shutter” (yuvarlanan deklanşör) etkisi
 • ISO 40–409600 ultra yüksek hassasiyet aralığı ve orta/yüksek hassasiyet aralıklarında takribi 1 stoplu gürültü engelleme özelliği 
 • Video kayıt kabiliyetleri arasında 4K 120pi, 10 bit 4:2:2 renk derinliği, All Intra kayıt, H.265 kodek ile XAVC HS formatı ve daha fazlası 
 • Filmler için 15+ stop dinamik aralık
 • Alpha serisinde ilk kez 4K 60p 16-bit RAW video HDMI çıkışı 
 • Görüntü sensörünün yüzde 92’sini kapsayan 759 nokta aşama algılamalı AF sensörü ile Hızlı Hibrit Otomatik Netleme (AF) sistemi 
 • Film ve fotoğraf çekiminde “Genişletilmiş Gerçek Zamanlı Eye AF” 

blank

 • Yeni ısı giderme mekanizması ve yedekli çalışma sağlayan ikili kart yuvası ile pil bitene kadar bir saatin üzerinde 4K 60p 10-bit 4:2:2 film çekimi imkanı
 • 5 eksenli optik yerleşik görüntü sabitleyici ve “Aktif Mod” ile daha fazla sabitleme olanağı 
 • Dünyanın en parlak ve en büyük 0.64-tipi 9,44 milyon noktalı OLED elektronik vizörü 
 • Çekim esnekliğini artıran, yana açılan değişken açılı LCD ekran 
 • Dokunmatik ekran arayüzü ve dokunmatik deklanşör ile baştan sona yeniden tasarlanan menü sistemi 
 • AF/AE takip özelliği ile arka arkaya 1.000’in üzerinde sıkıştırılmamış RAW görüntüsü için yüksek hızda 10 fpsye kadar kesintisiz fotoğraf çekimi 
 • Kompakt boyuttan taviz vermeden yüksek hızda veri işlemeye olanak sağlayan ikili CFexpress Tip A kart yuvası 

Ürünün tüm özelliklerine ulaşmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sony’nin ZH8 8K HDR Full Array Led TV’leri 8K’da 60 fps 4K’da 120 fps Destekleyerek Oyun Deneyimini Artırıyor 

Sony, Epic Games İçin 250 Milyon Dolarlık Bir Yatırım Yaparak Yüzde 1.4 Hisse Aldı

Sony, XH80 ve X70 LCD Televizyon Modellerini Piyasaya Sürdü 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

Donald Trump’ın kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı gerekçesiyle ABD’de bulunmasını ve kullanılmasını istemediği TikTok’un 20 Eylül’den itibaren artık ABD’de indirilemeyeceği bilgisi edinildi. ABD Ticaret...

‘Disintegration’ Oyununun ‘Multiplayer’ Modu, “V1 Interactive” Tarafından Kapatılıyor

"Private Division" ve "V1 Interactive" oyun stüdyoları tarafından geliştirilen ve 16 Haziran tarihinde piyasaya sürülen 'Disintegration' oyununun 'Multiplayer (Çok Oyunculu)' modu kapanıyor. "Private Division" ve...

‘Empire of Sin’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi!

"Paradox Interactive" tarafından geliştirilen ve kısa bir önce duyurusu yapılan 'Empire of Sin' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Şirket, oyunun 1 Aralık 2020 tarihinde çıkış...

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

Marketing Türkiye’nin haberine göre; Yandex, Türkiye ofisi ile ilgili kapatma kararı aldı. Söz konusu kararın, koronavirüs salgını sürecinde düşen şirket gelirleri nedeniyle alındığına işaret edildi.  Marketing Türkiye’nin haberine göre Yandex, Türkiye...

Booking, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Dünya Genelindeki En Az 5 Ofisini Kapatıyor 

Yaklaşık 1 ay önce koronavirüs etkileri nedeniyle çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkaracağını duyuran Booking; ABD, İngiltere, Kanada ve Hırvatistan’da bulunan en az 5 ofisini kapatıyor olduğunu açıkladı. Hırvatistan’ın ‘Split’ şehrindeki...