Sony yeni PlayStation 5 (PS5) DualShock denetleyicisi için patentlerini Japon patent ofisine sundu.  Patentte yer alan DualShock 5, PS4’ün kontrol cihazıyla neredeyse aynı tasarıma sahip.

Yeni PS5 DualShock bir kaç değişiklikle geliyor. Bir USB bağlantı noktası, daha büyük tetikleyiciler ve daha küçük çubuklar içeriyor. Ancak karelere ilk bakışta, ikisi arasındaki farkı görmek için zorlanabilirsiniz.

DualShock’taki genel düzen eskisiyle neredeyse aynı Geniş dokunmatik yüzey de yerinde duruyor.  Sony, dokunmatik yüzeye oyunlar için yeni işlevler ekleme hayali kuruyordu ancak bu ne yazık ki gerçekleşemedi.


Sony daha önce kontrol cihazının uyarlanabilir tetiklerle geleceğini söylemişti. Bu özelikle oyun oynarken tetik düğmeleri farklı direnç seviyelerine sahip olacak. Geliştiricilerin isteğine bağlı olarak oyunlara eklenecek ve ok atmadan önce bir yayı gererken veya çeşitli silahlarda farklı tepkiler verecek. Dokunsal geri bildirim de oyun deneyimine şaşırtıcı etkiler getirecek ve zorlu parkurlarda farklı hissetmenizi sağlayacak.

PlayStation 5, 2020’nin sonunda satışa çıkacak.