Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

NASA, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları gezegen savunma sistemini test etmeye hazırlanıyor. Bu sistem, uzaydan gelen başıboş göktaşlarını saptırarak gezegenimizi korumayı amaçlıyor.

Dinozor neslinin nasıl tükendiğine dair birçok teori bulunsa da, bunların içinde en çok göktaşı teorisi kabul görüyor. Bu teoriye göre, dev bir gök taşı dünyaya çarpıyor ve çarpmanın etkisiyle meydana gelen olaylar dizisi, dinozor neslinin tükenmesine neden oluyor.

Dinozorların sonunu getiren felakete benzer bir olayın, bir gün insanların başına da gelme ihtimali her zaman bulunuyor. NASA uzun zamandır, benzer bir durum dünyayı göktaşlarından koruyacak bir sistem geliştirmek için çalışıyor. Geliştirilen sistem DART’ın yakın zamanda test edilmesi planlanıyor.

DART Çok Yakında Test Edilecek!

DART görevinin gerektiğinde çalışacağından emin olmak isteyen NASA, bu amaçla ilk denemeyi Dimorphos adlı göktaşı üzerinde yapacak. NASA’nın açıklamasına göre bu göktaşı dünya için hiçbir tehlike arz etmiyor; ancak DART’ın çalışıp çalışmadığını anlamak için Dimorphos hedef olacak.

Bilim Kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen DART yani Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi, her ne kadar bilim kurgu senaryolarından fırlamış gibi görünse de gerçekten hayata geçirildi ve Eylül ayında test edilecek.

Boşuna Çift İbaresi Kullanılmıyor!

DART ismindeki D harfiyle gösterilen Double (Çift) sözcüğü, sırf sistemin ismi dart olsun diye eklenmiş bir ibare değil! Bu sözcük, sistemin aynı anda iki araç birden ateşlediğini belirtiyor. Bu çift ateşleme sayesinde göktaşları saptırılabiliyor. İlk denemenin de Dimorphos ve onun yanında yer alan Didymos göktaşları üzerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu iki asteroid bir ikili sistem oluşturuyor. Bu sayede sistemin farklı hedeflerle test etme imkanı doğuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz