Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDonanımIBM, ‘IBM POWER10’ İsimli Yeni Nesil İşlemci Modelini Tanıttı! 

IBM, ‘IBM POWER10’ İsimli Yeni Nesil İşlemci Modelini Tanıttı! 

ABD’li teknoloji devi IBM, ‘IBM POWER10’ isimli yeni nesil işlemci modelini tanıttığını duyurdu. Şirketin yeni işlemcisinin, kurumsal hibrit buluta geçiş sürecini ilerletmek için ‘Red Hat’ yazılımıyla birlikte optimize edildiği ifade edildi.  

ABD’li teknoloji devi IBM, ‘IBM POWER10’ isimli yeni nesil işlemci modelini kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlandığını duyurdu. Şirketin yeni işlemcisinin, kurumsal hibrit buluta geçiş sürecini ilerletmek için ‘Red Hat’ yazılımıyla birlikte optimize edildiği ifade edildi. Kurumsal bilgi işlem ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir platform sunulması amacıyla tasarlanan IBM POWER10’ın ayrıca, IBM POWER9 işlemcisine kıyasla; 7 nm’lik bir forma ve 3 kata kadar daha fazla işlemci enerji verimliliği, iş yükü kapasitesi ve konteyner yoğunluğuna sahip olduğu belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; 5 yılı aşkın sürede yeni gelen ve askıda olan yüzlerce patentin birleşimiyle tasarlanan ‘IBM POWER10işlemci modeli, IBM’in POWER için çizdiği yol haritasındaki önemli bir gelişme olarak görülüyor. IBM POWER10’dan yararlanacak sistemlerin, 2021 yılının ikinci yarısında kullanıma sunulması bekleniyor.  

İşte ‘IBM POWER10’ işlemci modelinin sunacağı teknolojik yenilikler!

IBM POWER10

IBM POWER10 işlemci modeli tarafından sunulan teknolojik yenilikler ise şu şekilde: 

  • IBM’in İlk Ticari 7 nm İşlemcisi: Aynı güç bağlamında olan bir IBM POWER9’a oranla 3 kat daha fazla kapasite ve enerji verimliliği sağlaması bekleniyor ve daha iyi performans sunmasına fırsat veriyor. 
  • Çoklu Petabayt Bellek Kümeleri: SAP, SAS ve diğer ISV’lerden gelen bellek odaklı iş yüklerinin daha verimli kullanımını ve bulut kapasitesinin geliştirilmesi için tasarlanmış ‘Memory Inception’ adlı çığır açan yeni bir teknolojiye sahip. 
  • Donanımla Etkinleştirilen Yeni Güvenlik Kabiliyetleri: ‘IBM POWER10’ işlemcisi; günümüzün en zorlu standartları olan kuantum güvenlikli kriptografi ve tam homomorfik şifreleme gibi geleceğin kriptografi standartları için, IBM POWER9’a kıyasla AES şifreleme motorlarının sayısının çekirdek başına dört katı performansı ile daha hızlı şifreleme ve konteyner güvenliğinde yapılan yeni geliştirmelere ulaşmayı hedefliyor. Uçtan uca güvenliği destekleyen şeffaf bellek şifrelemesi de bu kabiliyetler arasında yer alıyor. 
  • Yeni İşlemci Çekirdeği Yapıları: Yerleşik Matrix Math Accelerator’a sahip POWER10 işlemcisinin; iş uygulamalarına yapay zekayı katmak ve daha iyi içgörüler sağlamak amacıyla yuva başına sırasıyla FP32, BFloat16 ve INT8 hesaplamaları için yapay zeka tabanlı sonuç çıkarmayı IBM POWER9 işlemcisinden 10 kat, 15 kat ve 20 kat daha hızlı yapacağı tahmin ediliyor. 

Paylaşılan diğer detaylara göre; birlikte optimize edilmiş donanım ve yazılımlarla IBM POWER10’ tabanlı sunucular, 2021 yılının ikinci yarısında piyasaya sürüldüğünde hibrit bulutun geleceğini sunacak. IBM POWER10’ı, IBM Red Hat yazılımı için optimize edilmiş donanımla birlikte Samsung Electronics üretecek. Samsungsektörde öncü olan yarı iletken üretimini IBM’in işlemci tasarımlarıyla birleştirecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

IBM, Siber Güvenlik ve Yapay Zeka Gibi Konuları İçeren Dijital Eğitim Platformunu Ücretsiz Olarak Kullanıma Sundu

Huawei, Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri Listesinde 6. Sıraya Yükseldi 

ESET, İki Siber Suç Çetesinin Bilgi Hırsızlığı İçin İş Birliği Yaptığını Tespit Etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR