Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlarda sık sık vurguladığı ‘sosyal medya düzenlemesi’ne yönelik yeni bir kurumun var edileceği bilgisi elde edildi. Detaylara göre, Türkiye ‘de ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ kurulacak. Kurum, yalan haber yayan ve troll hesapları deşifre edecek. 

Son zamanlarda sık sık konuşulan yeni ‘sosyal medya düzenlemesi’ için hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Ak Parti vekillerden pek çok isim meclisin açılış tarihini işaret ediyor. 1 Ekim itibariyle açılacak olan meclisin ilk işlerinden birinin ise sosyal medyayla ilgili olması bekleniyor. Hükümet, sosyal medyada ‘yalan ve yanlış haberin hızlıca yayıldığını’ belirterek yeni önemler alacaklarının sinyalini veriyor. Şimdi ise, Türkiye’de yeni bir kurumun var olacağı bilgisi elde edildi. Türkiye Sosyal Medya Başkanlığı ismiyle kurulacak olan bu kurum yalan haber yayan ve trol hesapları deşifre etmek için var olacak.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, düzenleme ile sosyal medya şirketlerine yeni yaptırımlar getirilecek. Bu bağlamda sosyal medya üzerinden yalan haber paylaşan ya da troll hesaplarla ilgili adli süreç başlatılacak. Söz konusu hesaplarla alakalı istenilen bilgiyi vermeyen sosyal ağ sağlayıcılara ise para cezası kesilecek.

AK Parti’nin, sosyal medya üzerinden yapılan dezenformasyonun önüne geçilmesi için üzerinde çalıştığı yasal düzenlemede sona gelindi. Yeni dönemde Meclis’e getirilmesi planlanan yasal düzenleme ile sosyal medyada yalan haber yapan, yayan ve hakaret edene Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ceza tanımlanması yapılacak. TCK’da, dezenformasyon ve mezenfermasyon gibi yeni suçlar yer alacak.

Hapis cezası

Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesindeki düzenlemelerin incelenerek hazırlandığı teklife göre, sosyal medya üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması planlanıyor. Yalan haber yayan ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor. Kanundaki mevcut suçlarda uygulanan artırım sebepleri sosyal medya aracılığıyla işlenen suçlar için de geçerli olacak. Örneğin, TCK’nın 125’inci maddesinde kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunu işleyenlere verilecek cezanın bir yılın altında olamayacağı hüküm altına alınıyor. Ayrıca suçun ağırlığı, sonucu, kişinin konumu, sosyal statüsü ve kastı gibi kriterlerin de ceza yaptırımında dikkate alınması konusunda değerlendirmelerin yapıldığı belirtiliyor.

Sosyal Medya Başkanlığı kurulacak

Yine, yalan haberi üreten ve yayanları denetleyecek bir mekanizmanın kurulması da planlanıyor. Buna göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek ‘Sosyal Medya Başkanlığının kurulabileceği ifade ediliyor. AK Parti kurmayları, BTK bünyesinde zaten İnternet Daire Başkanlığının bulunduğunu, söz konusu başkanlık içerisinde bir ‘sosyal medya’ biriminin oluşturulabileceğini aktarıyor.

AK Parti kurmayları “‘Sahte gerçeklik’ üzerinden toplumlar üzerinde çok ciddi algı operasyonları yapılıyor. O yüzden AB, dezenformasyonla mücadeleye çok büyük önem atfediyor. Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesinde bu konuda önemli yasal düzenlemeler var” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Gey Sosyal Medya Platformu Hornet ’e Türkiye’de Erişim Engeli Geldi: App Store’dan Kaldırıldı!

RTÜK Benzeri Bir Kurul Sosyal Medya için de Kurulabilir!

Yaratıcı Reels ve Tiktok videosu çektiren telefon: Mi 11 Lite kamera testi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz