Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana SayfaDijitalGey Sosyal Medya Platformu Hornet ’e Türkiye’de Erişim Engeli Geldi: App Store’dan...

Gey Sosyal Medya Platformu Hornet ’e Türkiye’de Erişim Engeli Geldi: App Store’dan Kaldırıldı!

Gey sosyal ağ Hornet ’in web sitesine erişim engeli getirilmişti. Erişimin kısıtlandığı Hornet uygulaması Apple tarafından Türkiye App Store’dan da kaldırıldı. Aynı karar Google Play Store için de geçerli, ancak Google henüz uygulamayı kaldırmadı. 

Genellikle gey kullanıcıların bulunduğu tanışma ve arkadaşlık platformu Hornet’e Türkiye’de erişim engeli gelmişti. Söz konusu karar doğrultusunda, gey sosyal ağı olarak anılan Hornet’in web sitesine ve uygulamasına artık Türkiye’den erişim sağlanamıyor. 

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5617 sayılı kararı ile erişim engeli gelen Hornet’in, App Store’daki uygulaması da 9 Ağustos 2021 tarihi itibariyle kaldırıldı. Söz konusu karar Google Play için geçerli olsa da, Hornet şu an için Google Play Store’da hala mevcut. 

Dünya çapında 30 milyondan fazla kullanıcısının bulunduğu ve Türkiye’de artık web sitesi ile birlikte App Store’daki uygulamasına erişim sağlanamayan Hornet, söz konusu kararı kullanıcılarına gönderdiği bir mesajla iletti.

Erişim engeli gelen Hornet kullanıcılarına gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Merhaba. Size Apple’ın Hornet’i App Store’dan kaldırdığını bildirmek isteriz. Apple, Türk hükümetinin aldığı mahhkeme kararından dolayı kaldırıldığını belirtmekte. Hornet, Apple ve Türk mahkemeleriyle bu sorunu gidermek için çalışıyor. Bu süre zarfında, App Store’dan Hornet’i indiremeyeceksiniz, bu sebeple Hornet uygulamasını telefonunuzdan veya tabletinizden silmemenizi öneririz. Yakın zamanda konu hakkında daha detaylı bir bilgi paylaşacağız.”

Hornet’e gelen erişim engeli sebebiyle internet sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcıların karşısına “5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir” uyarısı çıkıyor. 

Hornet’in yanı sıra, bir diğer tanışma ve arkadaşlık platformu Grindr için de erişim engeli bulunuyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Ağustos 2013 itibariyle koruma tedbiri alarak erişimi engellemişti. 

Hornet’e gelen erişim engeli, Twitter’da tepki çekti. Pek çok kullanıcı, alınan kararın homofobik olduğunu ve kişilik haklarını ihlal ettiğini dile getirdi. 

İlginizi Çekebilir:

‘Tidal’ İçin Getirilen Erişim Engeli Kalktı! 

‘Uber’ İçin Getirilen Erişim Engeli Kaldırıldı!

Booking.com’un Erişim Engelinin Kaldırılacağı Söyleniyor

APPLE KİMİ GÖZETLİYOR – TECHTALK #23:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR