Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden uzaya göndermek üzere 30 bin ek Starlink uydusu için izin istedi. Starlink projesi, dünya çapında her yerden yüksek hızda internet erişimini sağlamak üzere geliştirildi.

SpaceX, ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından onaylanan 12 bin Starlink uydusuna ek 30 bin için izin istedi. İnternetin çok pahalıya mal olduğu yerlere erişim sağlayacak bu proje kapsamında uzaya 42 bin uydu gönderilmesi planlanıyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden (ITU) bir yetkili, SpaceNews’e 15 Ekim’de onay verdi. SpaceX’in adına FCC, çeşitli düşük Dünya yörüngelerinde bulunan 1.500 uydu için ITU’ya 20 dosya sundu.

SpaceX, Mayıs ayında ilk 60 Starlink uydusunu kurdu ve önümüzdeki yıl içinde potansiyel olarak binden fazla olan yüzlerce ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor.

Birleşmiş Milletler kuruluşu olan ITU, sinyal girişimlerini ve spektrum salınımını önlemek adına uydu operatörleri için uluslararası düzeyde spektrumları koordine ediyor. Ulusal düzenleyiciler, ülkelerinin uydu işletmecilerinin adına dosyalamada bulunuyor.

SpaceX’in ITU dosyaları, frekans kullanımı, önerilen yörünge irtifaları ve arzu ettiği uyduların sayısı hakkında ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Dosyalarında SpaceX, ek 30 bin uydunun düşük Dünya yörüngesinde 328 kilometreden 580 kilometreye kadar irtifalarda çalışacağını söyledi.

SpaceX, uyduların müşterilere bağlanacak yönlendirilebilir spot ışınlara, uzay aracı telemetri, izleme ve kontrol fonksiyonları için “çok yönlü” ışınlara sahip olacağını söyledi.

SpaceX konu hakkında, “Hızlı ve güvenilir internet için talep global anlamda her geçen gün hızla artıyor. Özellikle de şu anda internet erişimi olmayan veya çok pahalı, güvenilmez bağlantılara sahip bölgelerde müthiş bir ihtiyaç var. SpaceX de bu konuda sağlam adımlar atarak Starlink ağınının total kapasitesini kullanıcıların öngörülen ihtiyaçlarına göre ayarlamak istiyor.” dedi.