Okuma Süresi
1 dakika

Netflix, bu yıl ABD’de pek çok abonesini kaybettikten sonra bir miktarını geri kazandı. Ancak yeni rakipler, büyümenin devam etmesini zorlaştıracak. Ancak Analistler, Netflix’in 800 bini ABD’den olmak üzere üçüncü çeyrekte yaklaşık 7 milyon yeni müşteri kazanacağını söylüyor.

Netflix’in, güncel olarak ABD’de 60 milyon ve dünya çapında 151 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenilen büyümenin gerçekleştirilemediğini açıklayan Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşamıştı. Şirket, 2019 yılının ikinci çeyreğinde ABD’de 130 bin kullanıcı kaybetmişti.

The Wall Street yatırımcıları tarafından %20 hisseleri satın alınan Netflix’in ilerleyen dönemde ne yapacağı merak ediliyordu. Analistler ise Netflix’in 800 bini ABD’den olmak üzere üçüncü çeyrekte yaklaşık 7 milyon yeni müşteri kazanacağını söylüyor.

Yatırımcılar, Netflix’in 5,2 milyar dolar olduğu tahmin edilen satışlarından yaklaşık 470 milyon dolarlık gelir elde etmeyi bekliyor.

Ancak Netflix’i ilerde bekleyen sorunlar da var. 1 Kasım’da Apple, Apple TV+’ı; The Walt Disney Company ise Disney+’ı ilerleyen günlerde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Her iki platformun orijinal filmleri ve dizileri bir yana fiyat konusunda Netflix’in fiyatının yaklaşık yarısı kadar olacak. Bu da Netflix’in ciddi rakipleri olacağı anlamına geliyor.

Wall Street analistleri, şirketin 4. çeyrekte 1.4 milyonu ABD’den olmak üzere 9.4 milyon yeni müşteri kazanacağını tahmin ediyor.