Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en yaygın müzik platformlarından birisi olan Spotify, yapmış olduğu bir açıklama ile “Spotify Live” özelliğini kaldırmaya karar verdiğini açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamada bu hizmetin ayrı bir uygulama gibi görülmesinden dolayı kapatılmasına karar verildiği ifade edildi.
Spotify, Clubhouse benzeri özelliği “Spotify Live”ı, sanki başka bir uygulamaymış gibi düşünülmesinden dolayı kapatıyor. Clubhouse isimli uygulamaya benzeyen Spotify Live sayesinde kullanıcılar karşılıklı olarak sesli sohbet odaları oluşturarak birbirleri ile konuşabiliyorlardı. Ancak son olarak Gayle Gaviola Moreau isimli Spotify sözcüsü tarafından yapılan açıklamada uygulamanın bağımsız yapısının gereksiz olduğu düşünüldüğü ortaya çıktı. İşte detaylar!

Clubhouse’a Benziyor

Bilindiği gibi Spotify Live, kullanıcıların sevdikleri sanatçıların canlı kayıtlarını dinlemelerini sağlayan bir özellik olarak hizmet veriyordu. Öyle ki, dünyanın dört bir yanındaki konserlerden ve festivallerden alınan canlı kayıtlar Spotify’ın müzik arşivi aracılığıyla kullanıcılara sunuluyor. Bu özelliğe ulaşmak içinse uygulamanın veya web sitesinin “Live” bölümüne gitmek yeterli. Diğer yandan bu uygulama, bir dönemler oldukça popüler olan fakat kısa sürede unutulmaya yüz tutan Clubhouse isimli uygulamaya benziyordu. Çünkü burada da kullanıcılar sesli sohbet odaları oluşturarak karşılıklı olarak konuşabiliyorlardı.

Başka Yollar Aranacak

İşte bu özelliklere sahip olan Spotify Live ile ilgili son bir gelişme söz konusu. Spotify sözcüsü Gayle Gaviola Moreau tarafından yapılan bir açıklamaya göre uygulamanın bağımsız yapısı gereksiz olarak görülüyor. Bu nedenle şirket Spotify Live’a ait sosyal medya hesaplarını kapattı bile. Şirket sözcüsünün The Verge’e verdiği demeçte Spotify Live’ın  kapatılmasının ardından kullanıcıların bir araya gelmesini sağlayacak yeni yolların aranacağı da duyuruldu. Her ne kadar Spotify Live kapatılmış olsa da, kullanıcıların Clubhouse benzeri iletişim kanallarına sıcak baktığı ortada. Çünkü hatırlanacağı gibi Clubhouse, gerçekten de eşi benzeri görülmemiş seviyede bir beğeni toplamıştı. Ancak Spotify’da bu uygulamanın davet kodu ile yapılması ve dahası başka sosyal medya platformlarının da Clubhouse benzeri özellikler kullanması, sonunda orijinal platform gereksiz hale geldi. Bu konuda en önemli rakiplerden birisi de Twitter oldu. Twitter’ın sohbet odaları özelliği, Clubhouse’un popülaritesini yitirme nedenlerinden birisi olarak görülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz