Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Özellikle metropol şehirlerde trafik ve ayrıca toplu taşımalarda yaşanan sıkıntılara karşılık olarak kişiler bazı alternatif ulaşım araçlarına yönelmekte. Otobüs, otomobil ya da diğer toplu taşıma araçlarından farklı olarak kullanılan alternatiflerden birisi de elektrikli scooter. Bu konuda ülkemizdeki en büyük metropol olan İstanbul’da da elektrikli scooter’ların kullanımı için bazı eylem planlarının yapıldığı bildirildi.
Daha dün Fransa’nın Paris kentinde yasaklana elektrikli scooter’lar ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökçe’den bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalara göre İstanbul’da elektrikli scooter’ların kullanımı için bir eylem planı hazırlanıyor. İşte detaylar!

İstanbul’dan Yeni eylem Planı Hazırlıkları

Özellikle kısa mesafeler söz konusu olduğunda sıklıkla tercih edilen ve popülerliği de gün geçtikçe artan elektrikli scooter’lar, son zamanlarda sıklıkla tartışma konusu. Kimilerine göre, hem ekolojik hem de özgür bir ulaşım aracı olan cihazlar kimileri içinse trafikte yaşanan kazaların en büyük nedenlerinden birisi olmaya başladı. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da yürüyen bu tartışma, Fransa’da yasaklamalara kadar gitti. Öyle ki, elektrikli scooter’lar için bir referandum düzenleyen Paris’te artık elektrikli scooter’lar yasaklandı. İstanbul’da ise aynı şekilde bu konu hakkında bazı gerilimler vardı. Bundan birkaç ay önce gerginlik büyümüş ve İstanbul’daki belediyeler scooter’lar hakkında bazı hamlelerde bulunmaya başlamıştı. Ardından Martı, İBB ile anlaştı ve bazı kiralama şirketleri de İstanbul’dan çekilmişti. Bugünse konu hakkında bir yeni gelişme daha yaşandı. İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökçe tarafından, elektrikli scooter’lar hakkında bir eylem planı hazırlandığı duyuruldu.

Komisyon Oluşturulacak

İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökçe tarafından Twitter’da yapılan açıklamaya göre, İBB’nin hazırladığı yeni eylem planında hem scooter’ların kullanımını kolaylaştırılacak hem de düzensiz park yüzünden meydana gelen sorunlar azalacak. Hatta bir “E-Skuter” komisyonunun kurulacağını da bildiren Gökçe, bu komisyon ile  ilçe belediyeler, operatörler ve idarenin birlikte hareket edeceğini aktardı. Yapılan planda ise park alanları, eğitim ve hız sınırları gibi konuların olduğu biliniyor. Ayrıca yeni eylem planıyla birlikte İstanbul’da 1500 park alanının açılacağı ve buralara park eden kullanıcılardan %10-15 indirime tekabül eden açılış ücreti alınmayacağı da söyleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz