Statista; Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft’un geride kalan 10 yılını mercek altına aldı. 2010 yılından günümüze markaların büyümesini karşılaştıran araştırma, teknoloji devi şirketlerin 10 yıllık büyümesini gözler önüne seriyor. Peki en değerli teknoloji markaları hagileri? 

Birçok yenilikçi teknolojinin öncüsü ve hayatımızı çete çevre saran teknoloji devleri Google, Apple, Facebook, Amazon ve Micrrosoft’un 2010’dan bu yana büyümesini inceleyen Statista, çarpıcı verileri paylaştı. 

Akıllı telefonların patlaması, yükselen dijitalleşme trendi, yaygınlaşan sosyal medya hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de dönüştürüyor. Bu hızlı büyüme hayatımızı etkilediği gibi markaları da 10 yılda oldukça ileri taşıdı. Markalar bu dönemde 13 kata kadar büyüdü. GAFAM şirketleri arasında en hızlı büyüyen teknoloji markası da bu araştırmayla belli oldu. 

Büyüme Şampiyona Amazon

Markaların 2010’daki finansal hacmi ile 2019’un sonundaki hacmini karşılaştıran statista’nın paylaştığı verilere göre Amazon’un marka değeri 2010’da 60 milyar dolar iken, şirket %1.348 büyüyerek 865 milyar dolarlık hacme ulaştı. Amazon elde ettiği büyüme rakamlarıyla en hızlı büyüyen şirket oldu. 

Marka Değeri En Yüksek Şirket: Apple 

Dokunmatik akıllı telefonların öncüsü Apple, akıllı telefon patlamasıyla 2010’daki 191 milyar dolarlık hacmini 2019 sonu itibariyle 1 trilyon 224 milyarlık hacme çıkardı. Bu büyüme %541’lik bir artışa işaret ediyor. Apple’ın marka değeri,  şirketi en değerli teknoloji markası konumuna taşıdı. 

En Yavaş Büyüyen Teknoloji Devi: Microsoft

GAFAM şirketleri olarak adlandırılan Google, Appla, Facebook, Amazon ve Microsoft arasında 2010’dan günümüze büyüme hızı en düşük olan marka Microsoft oldu. Microsoft’un büyümesi diğer şirketlere göre düşük olsa da %331’lik bir büyüme var. Microsoft’un marka değeri 2010’da 269 milyar dolar iken bu hacim günümüzde 1 trilyon 158 milyara ulaştı ve marka, Apple’ın ardından en değerli ikinci bilişim devi oldu. 

Listenin üçüncü sırasında 197 milyar dolarlık hacmini 932 milar dolara çıkaran Goole yer alıyor. Google’ın marka değeri %373’e denk geliyor. Google aynı zamanda Microsoft’un ardından en yavaş büyüyen şirket oldu. 

Amazon 865 milyar dolarlık hacmiyle GAFAM şirketleri arasında 4. Sırada yer alırken listenin son sırasında Facebook yer aldı. Facebook’un marka değeri 2010’da 104 milyar dolar iken, şirketin değeri günümüzde 577 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme %454’e denk gelse de diğer markaların gerisinde kalarak şirket değeri bakımından 5. Sırada yer aldı. 

Infographic: A Decade of Growth for GAFAM | Statista