Microsoft yeni nesil Xbox konsolunu The Game Awards etkinliğinde duyurdu. Project Scarlett olarak bilinen oyun konsolunun adı Xbox Series X oldu.

Xbox başkanı Phil Spencer, “Xbox Series X gelecek tatil sezonunda bizi konsol oyunculuğunun geleceğine götürecek. En hızlı ve en güçlü Xbox konsolumuz performans, hız ve uyumluluğu yeni bir seviye oluşturacak” dedi. Spencer ayrıca Microsoft’un 15 oyun stüdyosuyla tarihinin en büyük ve en yaratıcı çeşitlilikteki platforma özel oyun serisini geliştirdiğini belirtti. Bu oyunlardan ilki Senua’s Saga: Hellblade 2 olacak.


Kule tipi masaüstü bilgisayarları andıran bir görünümle gelen Xbox Series X, Mini ITX anakartlı PC kasasına benziyor. Konsolda NVMe SSD tercih eden Microsoft konsolun 8K çözünürlük, oyunlarda 120 fps’ye kadar kare hızı, ışın izleme teknolojisi ve değişken yenileme hızı desteği de sunacağını söyledi. Xbox Series X, AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel olarak tasarlanmış işlemcilerini içeriyor.

Microsoft, Xbox özel oyunlarını Windows 10 mağazasında ve Steam aracılığıyla oyunculara sunacağını da açıkladı. Oyunlar üzerinde 15 stüdyo çalışıyor ve eğer Microsoft rotasını değiştirmezse oyunlarını PC üzerinden de yayınlanacak. Bazıları PC için Xbox Game Pass’e de dahil edilebilir.

Xbox Wireless Controller hakkında ise Spencer, “Boyutu ve şekli daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde düzenlendi ve ayrıca ekran görüntüleri ve oyun klipleri almayı kolaylaştırmak için yeni bir Share düğmesine sahip” dedi. Yeni kontrol cihazı, mevcut Xbox One konsolları ve Windows 10 PC’lerle uyumlu şekilde çalışacak.