Tesla’nın geçtiğimiz yıl duyurduğu insansı robotu Optimus, teknoloji meraklılarında büyük merak uyandırmıştı. Şimdi ise Al Day: Part 2 etkinliği için hazırlanan görselde robot da yer aldı.

Tesla, elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan Austin, Teksas merkezli bir Amerikan şirketi olarak faaliyet gösteriyor. TSLA ismi ile NASDAQ borsasında işlem gören halka açık bu şirket, adını elektrik teknolojisine büyük katkılarından dolayı ünlü mucit ve elektrik mühendisi olan Nikola Tesla’dan alıyor.

2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendisler tarafından kurulan şirket bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendislerle her gün biraz daha gelişiyor. Elon Musk’ın CEO’su olarak görev yaptığı Tesla, elektrikli otomobillerden sonra, şimdi de insansı robot konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çekiyor.

Gözler Tesla’nın İnsansı Robotu Optimus’a Çevrildi!

Ürettiği elektrikli araçlarla ulaşımda çığır açan Tesla, yakın zamanda herkesin dikkatini çekecek bir işe imza attı. Şirketin CEO’su Elon Musk, şirketin bir insansı robot üzerinde çalıştığını açıkladı. Optimus olarak adlandırılan bu robotun, iş gücü yetersizliğini ortadan kaldıracağı, maliyetleri düşüreceği ve bu sayede küresel ekonomiye büyük katkı sağlayacağı öngörüldü.

Geçtiğimiz günlerde ise Optimus konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısı sırasında, şirketin resmi hesabından Optimus’un yeni bir görüntüsü yayınlandı. Söz konusu görselin, 30 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan “AI Day: Part 2” etkinliği için hazırlandığı belirtildi. Elon Musk’ın açıklamalarına göre, yeni görseli meraklılarla buluşan insansı robot Optimus, ekonomiye sağladığı katkıların yanı sıra, bireysel tüketicilerin hayatlarını da kolaylaştıracak.

Optimus’un Yeni Görseli Teknoloji Severleri Heyecanlandırdı!

Elon Musk, 2022’nin başında yaptığı bir açıklamada “AI Day: Part 2” etkinliğinin 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Ancak bu plan, Optimus nedeniyle değişikliğe uğradı. Elon Musk, robotun çalışan bir prototipini oluşturmak istediklerini, bundan kaynaklı olarak da etkinliği ertelediklerini açıkladı. “AI Day: Part 2” etkinliği için hazırlanan görselde Optimus’a yer verilmesi, çalışan prototipin hazır olduğunu düşündürdü.

İnsansı robot Optimus ile ilgili yapılan açıklamalar, robotun işlevselliğinin yıllar içerisinde artacağını gösterdi. Tesla’ya göre Optimus başlangıçta tıpkı Tesla’nın fabrikalarındaki gibi tekrarlayan işlerde kullanılacak. İlerleyen yıllarda ise bu durum değişecek ve Optimus, insanların yapabildiği hemen her işi yapabilir hale gelecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz