Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tüm dünyanın eve kapandığı bu süreçte görüntülü konuşma ve toplantı imkanı sağlayan uygulamalara talep de aynı ölçüde arttı. Microsoft’un video arama servisi Skype da bu dönemde büyük bir kullanım artışı gösterdi. Bu artışın ardından Skype’a rakiplerinde bulunan birçok özellik eklenmeye başlandı. 

Koronavirüsün sebep olduğu sosyal izolasyon sebebiyle evlerinde bulunan insanlar, görüşmelerini, görüntülü konuşma ve toplantı imkanı sağlayan uygulamaları tercih ederek gerçekleştiriyor. Kullanıcılar hem sevdikleri hem aileleriyle iletişimde kalmak için video görüşme uygulamalarını sık sık kullanmaya başladı. Aynı zamanda okulların uzaktan eğitime geçmesi ve iş yerlerine gidemeyen insanların yine görüntülü konuşma uygulamalarını çalışmak için tercih etmesi, video görüşme imkanı sunan uygulamaların kullanım sayısını ciddi derecede artırdı. Uzun yıllardır var olan Skype da özellikle bu dönemde sık sık tercih edilir oldu. Uygulamaya eklenen yeni özellikler sayesinde Skype artık çok daha işlevsel bir hal aldı. 

Microsoft’un, Skype’a eklediği özelliklerden ilki video konferansları için giriş yapma ya da uygulama indirme zorunluluğunu kaldırması oldu. Skype’ın bu özelliği eklemesinin sebebi olarak ise genellikle iş dünyasının sıklıkla kullandığı Zoom gibi uygulamaları baz aldığı düşünülüyor. 

Popüler görüntülü görüşme uygulamalarından olan ancak yakın geçmişe kadar kullanımı pek de tercih edilmeyen Skype, video konferans yapmayı kolaylaştıran bir dizi yeni özelliğini duyurdu. Açıklanan yeni özelliklerle birlikte en dikkat çekeni ise video konferansına katılmak için hesap açma ya da uygulama indirme gereksiniminin kalkmış olması. Ayrıca Skype kullanıcıların daha kolay görüşme yapabilmesi için işlevsel bir arayüz tasarladı. 

Görüşme bağlantıları her zaman kullanılabilecek

Skype ‘ın yeni özelliklerinden bir diğeri ise, kullanıcıların tek bir tıkla bağlantı yaratabilmesi ve bunu diğer katılımcılarla paylaşabilmesi. Süresiz olarak oluşturulan bağlantılar sayesinde istenilen zamanda tekrardan görüşme sağlanabilecek. Kullanıcılar, cihazlarına indirmiş oldukları bir Skype uygulaması olmasa bile, Skype’ın internet sitesinde bulunan ‘Meet Now’ butonuna tıklayarak giriş yapma ya da üye olma durumu olmaksızın video toplantısı organize edebilecekler. 

Skype ’ın yeni özellikler eklemesinin sebebi, özellikle son iki üç aydır Zoom gibi görüntülü görüşme imkanı sağlayan uygulamalarının popülerliğinin oldukça artması olarak görülüyor. Bunun yanı sıra, Zoom hakkında ortaya çıkan gizlilik ve güvenlik sorunları da kullanıcıları elbette ki başka alternatif platformlara yöneltiyor. Uzun yıllardır hayatımızda olan ancak son dönemlerdeki artış ile bünyesine yeni özellikler ekleyen Skype’ın bu hamlesi ile birlikte görüntülü görüşme sağlayan uygulamalar arasındaki rekabet de artacağa benziyor.

Popüler görüntülü görüşme imkanı sağlayan Zoom’un günlük kullanıcı sayısı yüzde 300 artmış durumda. Yine video konferans imkanı sağlayan Skype’ın kullanıcı sayısında ise yüzde 70’lik bir artış bulunuyor. 

İlgili Haberler:

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Facebook Messenger masaüstü uygulaması kullanıma açıldı

Tuvalette Oynanabilecek 5 Mobil Oyun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz