Türkiye’nin iletişim öncüsü Türk Telekom ve Korea Telecom, iş birliği yaptıklarının müjdesini verdi! Bu iş birliği beraberinde birçok yenilik getirecek.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom ile dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Korea Telecom, iş birliği yaptıklarını resmen açıkladı. İki dev şirketin gerçekleştirdiği bu iş birliği, 5G alanında Ar-Ge çalışmaları ve sonrasında bu çalışmaların
ticarileştirilmesi projeleri, start-uplar için ortak yatırım fırsatlarını değerlendirme ve TV
platformları için medya içerik alışverişini içeriyor.

Geçtiğimiz mart ayında GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde ön anlaşmaya vardıkları stratejik ortaklığı somutlaştırmak üzere ilk adımlarını atmıştı. Şimdi ise bu kararı hayata geçirme konusunda hızlanma kararı aldılar.

Türk Telekom ve Korea Telecom İş Birliği Neler Vadediyor?

İki öncü şirket bu iş birliği sonrasında 5G alanında Ar-Ge çalışmaları yapacak ve bu çalışmaların ticarileşme sürecini birlikte yürütecekler. Ayrıca Türk Telekom ve Korea Telecom gerçekleştirdikleri iş birliği sonrasında yeni start-up şirketlerinin keşfini birlikte gerçekleştirecek ve yeni yatırım konularında da birlikte hareket edecek. Ayrıca her iki şirketin yatırım yaptığı start-up şirketlerine ait çözümler de aktif olarak desteklenecek.

İş birliği kapsamında ilk olarak Korea Telecom tarafından sağlanacak içerikler, Türk Telekom’un IPTV/OTT platformunda izleyicilerle buluşacak. İlerleyen dönemlerde de karşılıklı içerik alışverişi söz konusu olacak.

İş Birliği Sonrasında Taraflardan Açıklamalar Geldi!

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, konu ile ilgili açıklamasında “Bu yıl Mart ayında GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde Korea Telecom ile imzaladığımız stratejik iş birliği anlaşması kapsamında somut adımlar atmaya başladığımızı duyurmaktan ötürü mutluyum. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Korea Telecom ile 5G alanında ortak Ar-Ge projelerini hayata geçirme, çok değer verdiğimiz bir alan olan start-up’lar için yatırım çalışmaları ve TV platformumuz için içerik alışverişi noktasında heyecanlı bir yolculuğa başlıyoruz. Bu iş birliğinin çok başarılı sonuçlar doğuracağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Korea Telecom Grubu Dijital Dönüşüm Bölümü Başkanı Kyungrim Yoon ise iş birliği ile ilgili “Mart ayında imzalanan mutabakat anlaşmasının ardından iki şirketin medya/içerik, 5G ve ortak yatırım gibi daha spesifik iş birliği konularında hızlı bir şekilde iş birliği kararı almış olmasından çok memnunum. Gelecekte, iki ülke arasındaki ‘stratejik ortaklığa’ dayalı aktif iş birliği yoluyla başarılı sonuçlar elde etmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz