TikTok Temsilci

Popüler kısa video platformu TikTok, kısa bir süre önce yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Konuyla ilgili ilk açıklama, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi.  

Sosyal medya düzenlemesi, Ekim ayı başında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi ve yasa haline geldi. Bu kapsamda; sosyal medya platformları, ‘Sosyal Ağ Sağlayıcı’ olarak yeniden tanımlandı ve Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’de birer temsilci atama zorunluluğu getirildi. Yükümlülükle ilgili belirlenen sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildirmeyen platformlara; ilk aşamada 10’ar milyon lira, ikinci aşamada ise 30’ar milyon lira para cezası verildi. Bununla birlikte; söz konusu platformlara, 1 ay ek süre verildiği ifade edildi.  

İkinci yaptırımın ardından; YouTubeNetflixSpotify ve Amazon Prime Video gibi platformlar, RTÜK’ten yayın lisansı almış ve temsilcilik açma kararı aldığını açıklamış olsa da hala Facebook, InstagramTwitter ve TikTok gibi birçok platform, herhangi bir temsilci bildirmemişti. Sosyal medya düzenlemesi gereği, üçüncü yaptırım aşamasının da kısa bir süre içerisinde başlatılması bekleniyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası; popüler kısa video platformu TikTok, sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. 

Konuyla ilgili ilk açıklama, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi. Sayan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “VK ve YouTube’un ardından bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde TikTok da temsilci atayacağını açıkladı. Temennimiz diğer sosyal ağ sağlayıcıların da bir an önce temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri. Hayırlı olsun!” ifadelerine yer verdi.  

Sosyal medya platformlarına, üçüncü yaptırım aşaması kapsamında reklam yasağı uygulanacak 

Sosyal Medya Reklam Yasağı

TikTok ise resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, hemfikir olmasak bile yerel yasalara saygı göstermekte kararlıyız. Bu itibarla, yasanın gerekliliklerine uyacağız” ifadelerini kullandı. Çin merkezli platform ayrıca, TikTok’un temelini oluşturan ifade özgürlüğünün korunmaya devam edeceğinin de altını çizdi. Bununla birlikte; açıklamada, söz konusu kararın TikTok’un içerik inceleme politikaları veya kullanıcı verilerini yönetme şeklinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacağına da işaret edildi.  

Diğer yandan; sosyal medya platformlarının, yasa kapsamında 18 Ocak 2021 tarihine kadar temsilci bildirmemesi durumunda üçüncü yaptırım aşaması başlatılacak ve ilgili platformlara, reklam yasağı uygulanacak. Bu kapsamda; Türkiye’den hiçbir işletme, söz konusu platformlara reklam veremeyecek. Sosyal medya şirketlerinin Nisan ayına kadar tekrar temsilci bildirmemesi halinde platformların bant genişliği; ilk aşamada yüzde 50, ikinci aşamada ise yüzde 90 oranına kadar daraltılabilecek. Böylece platformlara erişim, dolaylı yoldan imkansız hale gelecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Facebook’ ve ‘Instagram’a Reklam Yasağı Uygulaması Yolda! 

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atamayan Platformlar, 10’ar Milyon Lira Para Cezası Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz