Spelfie uygulamasını kullanarak uzaydan fotoğrafınızı çekmek artık mümkün. Fotoğraf çekmek artık herkes için çok kolaylaştı. Durum böyle olunca daha değişik ne yapılabilir sorusu muhtemelen akıllara geliyor. Yeni Spelfie mobil uygulamasıyla artık uzaydan bile fotoğrafınızı çekilebiliyorsunuz.

Akıllı telefonların gelişmesiyle fotoğraf çekmek çocuk oyuncağı oldu. Sürekli geliştirilen ve iyileştirilen akıllı telefonların kameralarıyla istediğiniz yerde istediğiniz zaman mükemmel fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek bu kadar kolaylaşmışken haliyle değişik fotoğraf çekme uygulamaları hayatımıza giriyor. Yeni bir uygulamayla bu iş biraz daha büyüdü. Spelfie adlı uygulamayla, Airbus’ın uydularını kullanıp fotoğraf çekmek artık mümkün.

Spelfie isimli uygulama Airbus’ın uydularını kullanarak uzaydan fotoğraf çekmenize yarıyor. Elbette ki uzaydan çekilen fotoğrafta selfie tarzı fotoğraflar çekmek şu an için mümkün değil, çünkü uydunun kameraları henüz o kadar güçlü değil. Ama konserler, festivaller, futbol maçları gibi etkinliklerin fotoğraflarını uzaydan çekmeniz bu uygulamayla artık mümkün.

Spelfie isimli uygulamayla çekilen ilk fotoğraf geçtiğimiz Haziran ayında bir çevre eyleminde çekildi. Aktivistlerin plastik kirliliğine dikkat çekmek için bir araya geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’ndaki sahilde, ‘Şimdi Harekete Geç’ kelimeleri oluşturuldu ve Spelfie uygulamasıyla uzaydan fotoğraf çekildi.

BBC’nin ‘Saving Our Beautiful Bali’ belgeselinde uzaydan çekilen fotoğraf yayınlandı. Bali’deki çevre kirliliğine karşı mücadele eden Isabel Wijsen’nin çabaları yine aynı belgeselde konu edildi.

İskoçya merkezli Spelfie uygulamasının CEO’sı Newlands, ‘Spelfie, dünyayı değiştirmek için sosyal ve imgelerle fark yaratmak isteyen insanların hareketidir. Bir spelfinin gücü küresel olarak farkındalığın artmasına yardımcı olabilir. Spelfie, diğer insanların da bu tip hareketlere katılmasını teşvik etmek için Isabel’in Bye Bye Plastic Bags hareketi için yaptığı gibi fark yaratmak istiyor’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Spelfie uygulamasıyla fotoğraf çekebilmek için gideceğiniz etkinliğin önce uygulamada kayıtlı olması gerekiyor. Spelfie tarafından onaylanıp listeye alınan etkinliği, daha sonra uygulamadan seçebiliyorsunuz. Belirlenen zaman ve yerde selfie çektikten sonra aynı gün uzaydan çekilen fotoğraf size aynı gün ulaşacak.