The Matrix Tarzı En İyi Filmler

The Matrix filminin dördüncü devam halkası olan Resurrections’ın fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Sinema dünyasına bomba gibi düşen filmin fragmanının ardından ise Matrix hayranları büyük bir merakla 22 Aralık’ı bekler oldu. Biz de Tekno Safari editörleri olarak The Matrix tutkunları için benzer en iyi filmleri bir liste halinde derledik. İşte; ‘The Matrix benzeri en iyi filmler.’ ‘The Matrix hayranlarının izlemesi gereken filmler.’ ‘The Matrix benzeri 10 film.’ ‘The Matrix sevenlerinin izlemesi gereken 10 film.’ ‘The Matrix tarzı en iyi filmler.’ 

Son olarak 2003 yılında izlediğimiz ve 18 yıl sonra dördüncü devam filmi ile bizleri yeniden heyecanlandıran The Matrix’e benzer en iyi filmler listesiyle karşınızdayız. İşte; ‘The Matrix benzeri en iyi filmler.’ ‘The Matrix hayranlarının izlemesi gereken filmler.’ ‘The Matrix benzeri 10 film.’ ‘The Matrix sevenlerinin izlemesi gereken 10 film.’ ‘The Matrix tarzı en iyi filmler.’

The Matrix Benzeri Filmler

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

  • Inception (2010)
  • The Animatrix (2003)
  • Annihilation (2018)
  • Minority Report (2002)
  • Total Recall (2012)
  • Dark City (1998)
  • Equilibrium (2002)
  • The Thirteenth Floor (1999)
  • Johnny Mnemonic (1995)
  • Avatar (2009)
Inception

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

The Matrix sevenlerin izlemesi gereken 10 film listemizde ilk sırada Inception yer alıyor. Başrolde Leonardo DiCaprio, Elliot Page, Marion Cotillard gibi Holywood sinemasının sevilen isimlerinin yer aldığı film, izleyicide zaman ve mekan kavramlarını altüst ediyor. Bilim kurgu türünde olan filmin Dom Cobb karakteri yetenekli bir hırsızdır ve rüya halinde kişinin bilinçaltındaki sırları ortaya çıkarmada oldukça iyidir. Dom’un bu yeteneği kurumsal casusluk alanında onu aranan bir isim yapmıştır fakat, bir kaçak haline gelmiş ve sevdiği kişilerle bedelini ödemek zorunda kalmıştır. Dom içinde bulunduğu bu durumdan kurtulmak için karşısına çıkan fırsatı değerlendirmeye çalışır. Bunun için de, başlangıcı tamamlaması ve bu kez soygun için bir fikir çalmak yerine yerleştirmesi gerekir.

The Animatrix

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Matrix evreninin animasyon ortamına aktarılmış öykülerinden oluşan The Animatrix, 9 kısa filmden meydana geliyor. Yapım yılı 2003 olan film, dönemin bilgisayarlı animasyon teknolojisinin geldiği noktayı da çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Kısacası The Matrix hayranlarına tavsiye edebileceğimiz nitelikte filmler arasında.

Annihilation

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Listemize üçüncü sırada Annihilation ile devam ediyoruz. Başrolde Natalie Portman’ı izlediğimiz film, devlet tarafından gizlice karantinaya alınan ve Area X olarak adlandırılan bölgede yeni bir dünyanın keşfini konu alıyor. Bölgenin keşfi için gruplar gönderilmiştir. İlk keşif grubu bozulmamış bir doğa ile karşılaştıklarını rapor eder. İkinci keşif gurubu toplu bir şekilde intihar eder. On birinci keşif grubu dönmelerinin ardından kanser nedeniyle hayatını kaybeder. On ikinci keşif grubu ise bölgede yeni yaşam biçimleri ile karşılaşır ve ölen insanların doğanın bir parçası haline geldiğini gözlemler. Aynı zamanda dört kişi ile yola çıkan bu keşif grubundan geriye bir kişi dönecektir.

Minority Report 

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Minortiy Report filminde 2054’ün Washington’una gidiyoruz. Tom Cruise’u başrolde izlediğimiz film, psişik güçlere sahip kişiler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde suçluları, cinayetleri işlemeden önce yakalayan bir polis birimini konu alıyor. Polis teşkilatının başında ise dedektif John Anderton yer almaktadır. Son derece kusursuz işleyen bu sistem birdenbire altüst olur ve polisler bu kez cinayet suçlaması ile Dedektif John’un peşine düşer.

Total Recall

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Colin Farrell’in başrolde yer aldığı Total Recall filminde Recall adlı şirket Douglas’e bir süper ajanın anılarını yüklemiştir. Fakat, Douglas için işler yolunda gitmez ve şirket peşine düşer. Douglas ise bir yeraltı örgütünün liderini bularak şirketi durdurmaya çalışır.

Dark City 

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Dark City, bir sabah yabancı bir otel odasında uyanan ve cinayetle aranan John Murdoch adlı karaktere odaklanıyor. John Murdoch hafızasını kaybetmiştir ve cinayetleri işleyip işlemediğini hatırlamamaktadır. Gerçekte kim olduğunun peşine düşen Murdoch, bu gizemi çözmek için bir mücadeleye başlar. Murdoch bu uğraşı sırasında ise yeraltında yaşayan, zamanı durduran ve insan beynini kontrol edebilen ilginç yaratıklarla karşılaşır. Dolayısıyla insanlık için tehlikeli olan yaratıkların yok edilmesi gerekir.

Equilibrium

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Listemizin sonlarına gelirken Equilibrium filmiyle devam ediyoruz. Filmde üçüncü dünya savaşı sona ermiştir ve totaliter bir rejim hakimdir. Savaşın beraberinde getirdiği travmayı atmaya çalışan rejim, bir ilaç yardımıyla insanların duygularını kontrol eder. İlacın denetiminden sorumlu olan John Preston, bir gün ilacı kullanmayı unutmuştur. Bu durum John’un duygularını yeniden hissetmesini ve geçmişi hatırlamasını sağlar. Yaşadığı anımsamayla birlikte rejime karşı bir isyan başlatır.

The Thirteenth Floor

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Dev bir teknoloji şirketinin sahibi olan Hannon Fuller, insanları 1937 yılının Los Angeles’ına götüren sanal gerçeklik simülasyonunu geliştirmektedir. Fakat simülasyonun testi sırasında Fuller’ın öldürülmesiyle olaylar gelişir. Fuller’ın ölümünde, ona en yakın isim olan Douglas’dan şüphe edilir. Douglas ise her şeyi tam anlamıyla hatırlayamadığı için kendisinden şüphe etmeye başlar.

Johnny Mnemonic

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

Sırada başrolünü Keanu Reeves’ın üstlendiği Johnny Mnemonic yer alıyor. Yapım yılı 1995 olan filmde 21’inci yüzyıla geliyoruz. Bu yüzyılda bilgi oldukça önemlidir ve şirketler önemli bilgilerini Veri Kuryeleri ile aktarır. Smith karakteri ise bu Veri Kuryeleri’nden biridir. Smith kendisine verilen son teslimatı yerine getiremez. Çünkü, bu bilgi SNR hastalığının tedavisini içermektedir ve tanıştığı Jane’i de bu hastalıktan kurtarabilecek bir bilgidir.

Avatar

The Matrix Tarzı En İyi Filmler

The Matrix hayranlarının izlemesi gereken filmler listemizi Avatar ile sonlandırıyoruz. Vizyona girdiği dönemde oldukça ses getiren film, izleyiciye bambaşka bir evrenin kapılarını açıyor. Filmde, Jake Sully adlı karakter yarı felçlidir ve ağabeyini kaybetmiştir. Askeri bir şirket Jake’i, Navi adında kendine özgü bir şekilde yaşayan halkın arasına göndermiştir. Şirketin görevi için buraya gelen Jake, bir süre sonra bu halkın yaşadığı gezegeni kendi dünyalısından korumaya karar verir.

İlginizi Çekebilir:

La Casa De Papel Benzeri En İyi Diziler

Yılmaz Erdoğanlı Kin Filminin Fragmanı Netflix Tarafından Yayınlandı

Vicrains PUBG ve Valorant oynadı, test etti! Casper Excalibur G911 inceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz