Nisan ayında gündeme bomba gibi düşen Thodex vurgunu hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı. Detaylara göre yurt dışına uzanan Thodex soruşturmasında, şirketin kripto para borsası Binance ’e para aktardığı belli oldu. Savcılık Binance’e aktarılan paraya el konulmasını istedi.

Türkiye’de ve dünyada kripto para borsasını sarsan Thodex vurgunuyla alakalı ortaya yeni bir gelişme çıktı. Aktarılan bir habere göre, 500 bine yakın kişinin mağdur edildiği Thodex vurgununda, şirketin kripto para borsası Binance’e para aktardığı belli oldu. Savcılık Binance’e para aktaran şüphelilerin buradaki paralarına el koyulması talep edildi. Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in hala Arnavutluk’ta bulunduğu bilgisi elde edildi. Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı ancak hala yakalanamadı. 

Thodex Binance ‘e 30 milyon dolardan fazla para aktarmış

Kripto para sektörünü derinden etkileyen Thodex vurgunun yurt dışına sıçramasıyla birlikte, savcılık şüphelilerin Binance ’te bulunan kripto paralarına el koyulmasını talep etti. Söz konusu karar için yurtdışı borsası ile de yazışmalar yapıldı. Bu bağlam firari Thodex CEO’su, ağabeyi, aralarında 6 tutuklu ve hakkında adli kontrol bulunan 27 kişinin paralarına el koyuldu. Savcılığın el koyduğu paranın toplam miktarı ise 30 milyon dolar 100 bin 78 lira olduğu açıklandı. 

Paraları Binance’e aktardığı tespit edilen Thodex CEO’su ve diğer şüpheliler için savcılık Ticaret Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi ve Vergi Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçti. Ticaret Bakanlığı’ndan şirketin vergi suçlarının değerlendirilmesi ve  Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde rapor düzenlenmesi istendi.

Savcılık MASAK’tan ise, Thodex’in kara para aklama suçu sebebiyle incelenmesi talep edildi. Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi’nden ise Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde inceleme yapması istenildi.

Vergi Dairesi Başkanlığı ile de iletişime geçen savcılık, şirketin hileli işlem yapıp yapmadığı ve buradan vergi kaçırıp kaçırmadığı ile ilgili gerekli raporun düzenlenmesi talep edildi. 

Söz konusu görüşmelerin ardından savcılığın dosyada yer alan 500 bin kadar mağdur için hasa tespiti yapması bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

Thodex Skandalına İlişkin 62 Kişi Gözaltına Alındı ve Thodex CEO’su İçin Interpol Tarafından Kırmızı Bülten Çıkarıldı! 

Thodex Skandalında Yeni Gelişme: Yarım Milyar Dolarlık Dogecoin Piyasa Değerinin Yüzde 30 Altında Elden Çıkarıldı

Vicrains PUBG ve Valorant oynadı, test etti! Casper Excalibur G911 inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz