Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
2021 yılının Nisan ayında gerçekleşen ve kamuoyunda Thodex vurgunu olarak bilinen olayla birlikte yakalanan Faruk Fatih Özer’in yargılaması tutuklu olarak devam ediyor. Özer, geçtiğimiz yılın en büyük kripto tabanlı suçu olarak kabul edilen suçla birlikte şantaj, terör, fidye, kara para aklama gibi suçlarla da yargılanıyor.
Geçtiğimiz günlerde Arnavutluk’tan iade edilen ve derhal gözaltına alınan Thodex’ in kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’tan Türkiye’ye iadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyede savcılığa çıkartılan Özer, hakimlikçe tutuklandı. İşte detaylar!

Faruk Fatih Özer Tutuklandı

Son zamanların en popüler yargılama olaylarından birisi olan Thodex vakasında önemli bir gelişme daha yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Arnavutluk’tan iade edilen Faruk Fatih Özer, emniyet güçlerince gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra adliyeye sev edildi. Hakimlik tarafından hakkında tutuklama kararı verilen Özer ile birlikte getirilen dizüstü bilgisayar, 9 telefon, sim kart, flash bellek ve not defteri üzerindeki incelemeler ise halen devam ediyor.
2020 yılında Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini kuran ve 120’den fazla ülkede faaliyet göstermeye başlayan Thodex, 2021 yılının Nisan ayında aniden sistem bakımı bahanesiyle kapanmış ve kullanıcılar hesaplarına erişememişlerdi. Bunun akabinde şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer yurt dışına çıkmış ancak hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Hatta Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Özer ise Arnavutluk’ta ele geçirilerek geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye iade edilmişti.

Bende Para Yok!

Türkiye’de ilk kripto ATM’sini kuran ve Nisan 2021’de şirkete dair şirketi tamamen ulaşılamaz şekilde kapatıp yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer’in emniyette verdiği ifadenin ardından yargılaması başladı. Özer, “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek, Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklamak” suçlarından tutuklu olarak yargılanıyor. Yargılama öncesinde emniyette ifade veren Özer’in emniyetteki ifadesinde ise dolandırıcı olmadığını söylediği ortaya çıktı. Özer, söz konu ifadesinde “Ben dolandırıcı değilim. Bu işte kazanmak da var kaybetmek de… Bende para yok. Olan paraları dağıttım. Herkesin parasını verdim. Resmi ifademi mahkemede vermek istiyorum” şeklinde konuştu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz