Samsung Galaxy Buds Pro İnceleme

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir tanıtım etkinliğinde ‘Galaxy S21’ ailesiyle beraber bugüne kadar ürettiği en iyi kablosuz kulaklık modeli olduğunu iddia ettiği yeni kulaklıklarını da görücüye çıkardı. Biz de Tekno Safari editörleri olarak ‘Samsung Galaxy Buds Pro’ için yeni bir inceleme yazısı kaleme aldık. Yazımızda; cihazın tasarımı, teknik özellikleri ve batarya performansına ilişkin tüm detayları anlattık.  

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir tanıtım etkinliğinde ‘Galaxy S21’ ailesiyle beraber bugüne kadar ürettiği en iyi kablosuz kulaklık modeli olduğunu iddia ettiği yeni kulaklıklarını da görücüye çıkardı. Model, Türkiye’de 1600 liralık bir fiyat etiketiyle satışa çıktı. Aktif gürültü önleme (ANC) özelliği de bulunan cihaz; siyah, gümüş ve mor olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle geldi. Ürünün siyah renk seçeneği de kısa bir süre önce Tekno Safari ofisine ulaştı. Biz de Tekno Safari editörleri olarak Samsung Galaxy Buds Pro’ kablosuz kulaklık modeli için yeni bir inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda; cihazın tasarımı, teknik özellikleri ve batarya performansına ilişkin tüm detayları anlattık.  

Samsung Galaxy Buds Pro Tasarımı 

Samsung Galaxy Buds Pro Tasarımı

Samsung Galaxy Buds Pro kablosuz kulaklık modelinin tasarımı, geniş bir skalaya yayılan renk seçenekleriyle destekleniyor. Özellikle ürünün mor rengi, oldukça şık ve sofistike gözüküyor. Kulaklık; kutusundan şarj kablosu, şarj kutusu, kulaklık pedleri ve kullanım kılavuzuyla çıkıyor. Şarj kutusunun arka gövdesinde, bir adet ‘Type-C’ girişi yer alıyor. Ürün, kutudan çıkan şarj kablosuyla buradan güç kaynağına bağlanabiliyor. Şarj kutusunun önündeki ve içerisindeki ışıklı göstergeler ise kullanıcıların, kulaklığın eşleşme moduna geçip geçmediğini ya da pilinin yeterli olup olmadığını anlayabilmesini sağlıyor.  

Kulaklıklar, şarj kutusuna mıknatısla oturuyor; fakat ani darbelerde düşme yapabiliyor. Şarj kutusu kapağı ise çanta içerisinde veya günlük kullanımda kolaylıkla açılmıyor. Bu da ürünün, daha güvenli bir şekilde taşınabilmesini mümkün kılıyor. Şarj kutusu kapağı açılıp kapatıldığında, ürün de otomatik olarak açılıp kapanıyor. Bu nedenle, kutuda herhangi bir açma-kapama tuşu yer almıyor. Kutunun mat siyah tasarımı da oldukça şık duruyor. ‘Galaxy Buds Live’daki parlak tasarım, biraz daha parmak izi belli ettiği için işlevsiz bir hale gelebiliyor. 

Diğer yandan; kulaklıklar, kulağa güzel oturuyor ve herhangi bir acı veya rahatsızlık hissine neden olmuyor. Ürün, ani kafa hareketlerinde kulaktan da düşme yapmıyor. Ancak kulaklık, özellikle küçük kulaklı kullanıcılarda biraz kaba ve büyük durabiliyor. Bu noktada, Samsung’un önceki nesilde kullandığı fasulye tasarımdan vazgeçmiş olmasının oldukça iyi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Önceki tasarım, kulağa tam oturmadığı için hem dışardan gelen ortam sesinin kulağa ulaşmasına neden oluyor hem de dinlenen içeriği dışarıya daha fazla aktarıyor. Ayrıca söz konusu tasarım, bazı kulaklarda düşme problemine de sebebiyet veriyor.  

12.6 gramlık bir ağırlığı olan cihaz, ‘IPX7’ suya dayanıklılık sertifikası ile geliyor. Bu da kulaklığın, 1 metre tatlı suda 30 dakikaya kadar suya dayanıklı olacağı anlamına geliyor. Fakat sertifika, yalnızca kulaklıklarda suya dayanıklılığı garanti ediyor. Şarj kutusunda ise suyla temastan kaçınmak gerekiyor. Kulaklıktaki suya dayanıklılık sertifikası, ürünün açık alan kullanımında yağmur ve karla temas durumunda da problem çıkarmamasını mümkün kılıyor. 

Samsung Galaxy Buds Pro Teknik Özellikleri 

Samsung Galaxy Buds Pro Özellikleri

Stereo ses desteği bulunan Samsung Galaxy Buds Pro kablosuz kulaklık modelinin öne çıkan özellikleri arasında, ‘Aktif Gürültü Önleme (ANC)’ özelliği yer alıyor. Söz konusu teknolojinin, arka plan gürültüsünü yüzde 99’a kadar filtrelediği ifade ediliyor. Ürün, büyük oranda arka plan gürültüsünü filtrelese de yüzde 99 iddiasını yerine getirmiyor. Günlük kullanımda, yine ortam gürültüsü bu orandan daha fazla duyuluyor. Kulaklığın ses mühendisliği, Avusturyalı akustik şirketi AKG tarafından yapılıyor. Bu noktada ürün, stüdyo kalitesinde sesler vermeyi vadediyor.  

Ses seviyesinin oldukça yeterli olduğu kulaklıkta, bas ve tiz sesler de oldukça iyi bir biçimde duyuluyor. Ses çıkışı, ‘Galaxy Wearable’ uygulaması üzerinden de bas veya tizleri öne çıkaracak şekilde özelleştirilebiliyor. Ortalama bir kullanımda kulaklık, dışarı ses vermiyor. Çok yüksek ses seviyelerinde ise dinlenen içerik, minimum seviyede de olsa dışarıdan duyuluyor. ‘Android’ ve ‘iOS’ işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışan ürün, ‘Galaxy Wearable’ uygulaması üzerinden de kontrol edilebiliyor. Tabletle kullanımda ise tabletin, ‘Android 7’ ve sonrası bir işletim sistemi kullanması ve en az 1.5 GB RAM kapasitesine sahip olması gerekiyor.  

3 adet gürültü engelleyici mikrofona sahip olan Galaxy Buds Pro, çağrılarda sesi karşı tarafa oldukça net bir biçimde iletiyor. Üründe, çoklu bağlantı desteği de bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, kulaklığı aynı anda birden fazla cihaza bağlayabiliyor. ‘Bixby’ akıllı asistan desteği de bulunan cihaz, ‘Bluetooth 5.0’ bağlantı teknolojisini kullanıyor. Bağlantıda, herhangi bir kopukluk veya kararsızlık yaşanmıyor. ‘Bluetooth’ bağlantısı, yaklaşık 5 metreden sonra kesilmeye başlasa da 5 metre, oldukça uzun bir mesafe olduğu için bu durum ciddi bir problem yaratmıyor. Kulaklıkta, ‘Dolby Atmos’ ses desteği ve uzamsal ses desteği de yer alıyor. Uzamsal ses desteği, kafanın hareketinden bağımsız olarak sesin konumunu koruyor ve özellikle içerik izlerken daha gerçekçi bir dinleme deneyimi yaşanmasını mümkün kılıyor. Fakat bu teknolojinin, beklentinin aksine üst düzey bir fark yaratmadığını da belirtmek gerekiyor.  

Samsung Galaxy Buds Pro ve ‘Galaxy Wearable’ Uygulaması 

Galaxy Wearable Uygulaması

Samsung Galaxy Buds Pro,Galaxy Wearable’ uygulaması ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Eğer ‘Galaxy Note 20’ veya ‘Galaxy S21’ gibi daha yeni nesil bir telefon kullanılıyorsa cihaz, kulaklığı otomatik olarak tanıyor. Ancak diğer akıllı telefonlarda da ‘Bluetooth’ üzerinden sorunsuz bir biçimde bağlantı sağlanabiliyor. Uygulama içerisinden; çağrı ve müzik kontrolü kişiselleştirilebiliyor, ses çıkışı içeriğe göre özelleştirilebiliyor, kaybedilmemesi için kulaklığın konumu takip edilebiliyor, kulaklık ve şarj kutusunun şarj seviyesi ayrı ayrı görüntülenebiliyor, yazılım güncellemesi yapılabiliyor veya telefona gelen bildirimlerin sesli bir şekilde okunması talep edilebiliyor.  

Bununla birlikte, ‘Aktif Gürültü Önleme (ANC)’ özelliği de uygulamada açılıp kapatılabiliyor. Uygulamadaki ‘Ses Algılama’ özelliği aktif hale getirildiğinde ise kulaklık, biriyle konuşulduğunda kullanıcı sesini otomatik olarak algılıyor ve medya sesini kısıyor. Kullanıcı sesi, 10 saniye boyunca duyulmadığında içeriğin sesi, tekrar otomatik olarak yükseliyor. Bu da özellikle tehlikeli alanlarda çalışan kullanıcılar için önemli bir avantaj sağlıyor. Bununla birlikte; biriyle konuşulması durumunda kullanıcıları, sürekli kulaklığı takıp çıkarma zahmetinden de kurtarıyor.  

Samsung Galaxy Buds Pro Batarya Performansı 

Samsung Galaxy Buds Pro Batarya Performansı

Samsung Galaxy Buds Pro’nun şarj kutusu, yaklaşık 1 saat içerisinde tamamen şarj oluyor. Ürün ayrıca, 5 dakikalık hızlı şarj ile 55 dakika kullanım ömrü sunuyor. Samsung, kulaklığın 5-18 saat aralığında bir çalma süresine sahip olduğuna işaret ediyor. Söz konusu çalma süresi, ‘Aktif Gürültü Önleme’ özelliğinin açık veya kapalı olmasına göre değişiklik gösteriyor. ‘Aktif Gürültü Önleme’ özelliği açık olduğunda; 5 saat kulaklık, 13 saat de şarj kutusu ile birlikte toplam 18 saatlik bir çalma süresi elde ediliyor. ‘Aktif Gürültü Önleme’ kapalıyken ise kulaklık 8 saat, şarj kutusu ise 20 saatlik bir pil ömrü sağlıyor ve 28 saatlik bir kullanım ömrüne ulaşılıyor. Bu noktada; ‘Samsung Galaxy Buds Pro’ kablosuz kulaklık modelinin, oldukça iyi bir batarya performansı sergilediğini belirtmek gerekiyor.  

Ürün ayrıca, tersine şarj teknolojisini de destekliyor. Samsung cihazlarda ‘Kablosuz Güç Paylaşımı’ özelliğinin açılması durumunda, ‘Galaxy Buds Pro’ cihaz arkasına yerleştiriliyor ve telefon, kulaklığı şarj etmeye başlıyor. Bu da özellikle, sık seyahat eden ve kablolu şarja bağımlılıktan kurtulmak isteyen kullanıcılar için önemli bir avantaj sağlıyor.  

Samsung Galaxy Buds Pro kimler için uygun? 

Samsung Galaxy Buds Pro

Sonuç olarak ‘Samsung Galaxy Buds Pro’; ses performansına önem veren, dinlediği içeriklere göre ses çıkışını kişiselleştirmek isteyen, aksesuarlarda uzun pil ömrü arayan ve kablosuz şarj teknolojilerinden hoşlanan kullanıcılar için uygun bir kulaklık modeli olma niteliği taşıyor. Kulaklıklarda ‘AirPods’ gibi daha zarif tasarımları seven kullanıcıların veya ses performansına çok fazla önem vermeyen kullanıcıların ise tasarım çizgisi daha farklı olan veya daha uygun fiyatlı alternatiflere yönelmesi gerekiyor.  

‘Samsung Galaxy Buds Pro’ inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung Galaxy Buds Pro’nun Fiyatı Belli Oldu

Samsung ’un Şimdiye Kadar Sunduğu En İyi Ses Kalitesi: Galaxy Buds Pro

Samsung, ‘Galaxy Buds Pro’ Kulaklık Modelini Resmi Türkiye Sayfasına Ekledi! 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz