Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en büyük otomobil markalarından birisi olan ve 80 ülkeye yayılan Chery, Türkiye pazarına da güçlü bir giriş yapıyor. 19 yıl boyunca üst üste Çin’in ihracat şampiyonu olan Chery, 300’den fazla üye işletme ve 150 milyar CNY yıllık gelir ile yedi ayrı alanda faaliyet gösteriyor.
Çin’in otomobil devlerinden birisi olan Chery, bölgede ve dünya çapında başarılarını artırmaya devam ediyor. 80 ayrı ülkede faaliyet gösteren marka, yeniden Türkiye’ye dönmeye hazırlanıyor. Çin’de gerçekleştirilen Şangay Otomobil Fuarı’nda konuşan Chery Group Yönetim Kurulu Genel Başkanı Yın Tongyue, yıllar sonra Türkiye’ye dönüş yapacaklarını duyurdu. İşte detaylar!

Avrupa Birliği İçin Türkiye Pazarı Önemli

Son dönemde Ortadoğu ve Batı Asya pazarlarında oldukça başarılı satış performansları gerçekleştiren Chery, yönünü Avrupa Birliği pazarına doğru çevirmiş durumda. Bu anlamda coğrafi olarak önemli bir konumda olan Türkiye de şirketin ilgilendiği alanlardan birisi elbette. Nitekim bu konunun tam da firmanın gündeminde olduğu ortaya çıktı. Çin’de gerçekleşen Şangay Otomobil Fuarı’nda konuşma yapan Chery Group Yönetim Kurulu Başkanı Yın Tongyue, Türkiye pazarına çok değer verdiklerini belirtirken Türkiye’de üretime başlamak için gerekli şartı da açıkladı.
Yönetim Kurulu Başkanı Tongyue, Türkiye pazarının kendileri için önemini vurguladığı konuşmasında, Türkiye’de üretime geçmenin şartını da açık bir şekilde ifade etti. Tongyue, bunun için tek şartlarının 150 bin araç satışı gerçekleştirmek olduğunu vurguladığı ifadelerinde; “150 bine yakın rakama ulaşırsak Türkiye, üretim için çok iyi bir alternatif olacaktır.”  dedi.

Avrupa’daki Rakamlarda Artış

Yın Tongyue, eğer 150 bin satışı gerçekleştirebilirlerse bunun akabinde potansiyel bir fabrika açabileceklerini ve hatta Türkiye’de ayrı bir Ar-Ge merkezi de kurabileceklerini söyledi. Bunların yanı sıra Avrupa’daki durumları hakkında da bir bilgi paylaşan Tongyue, Rusya’nın tüm Avrupa’dan çekilmesiyle beraber pazarın kendilerine kaldığını ve bu konuda da fırsatı kaçırmayarak Avrupa’daki rakamları katladıklarını söyledi. Ancak Chery’nin Türkiye pazarına gelmesi durumunda Chery, arada herhangi bir aracı ya da yetkili satıcı olmadan kendi ismiyle doğrudan giriş yapacak. Bunun için ülkenin 7 bölgesine temsilci atayarak 2024’ün sonuna kadar 40 bayi açmış olacak. Ayrıca Chery’nin yeni modeli Omoda 5 de ilk kez Türkiye’de satışa çıkacak.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz