Ticaret Bakanlığı, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edilmesi ve yolcuların muafiyet haklarının, 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik düzenlenmenin 1 Kasım’da devreye alınacağını duyurdu.

Yurt dışında yaşayan yahut seyahat eden kişilerin, Türkiye’ye getirdikleri her eşya ile ilgili ciddi gümrük süreçleri yürütülüyor. Bu eşyalar arasında en çok irdelenenler ise elektronik aletler, hatta telefonlar oluyor. Elbette kişilerin yurt dışından getireceği telefonları Türkiye’ye sokmaları mümkün oluyor, ancak sayı, süre ve nitelik bakımından birtakım düzenlemeler bulunuyor.

3 Yılda 1 Kere Telefon Getirilebilecek

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı. Bu telefonlar için, “yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı” getirildiği belirtildi.

Aynı açıklamada “Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek” ifadeleri de yer aldı.

Gerekli Denetimler Gerçekleştirilecek

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulama 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe girecek. Böylelikle yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının takibi sağlanacak ve kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz