Birleşik Krallık 5G Huawei
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“Financial Times”ın haberine göre; Birleşik Krallık, kendi 5G ağlarında Huawei kullanımını 2023’e kadar kademeli olarak bırakacak. Söz konusu hamle, Başbakan Boris Johnson’ın koronavirüs salgını sonrası Huawei’in Birleşik Krallık ağına dahil olmasıyla ilgili ciddi endişeleri olması nedeniyle yapılacak. 

Kısa bir süre önceABD hükumeti ve Çin merkezli teknoloji devi Huawei arasında bir gerginlik yaşanmış ve ABD, Huawei hizmetlerinin Çin hükumeti için kötü niyetli gözetleme faaliyetleri yürüttüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine ABD merkezli teknoloji devi Google, konuyla ilgili bir adım atarak Huawei telefonlar için Android desteğini kesmişti. Birleşik Krallık hükumeti ise Huawei’in kendi iletişim ağlarına dahliyle ilgili bir sıkıntı görmediğini ifade etmiş ve kendi 5G ağlarında, Huawei ekipmanlarının kullanımına izin vereceğini açıklamıştı. “Financial Times”ın haberi, hükumet tarafından alınan bu kararın oldukça kısa ömürlü olduğuna işaret etti.  

Haberde hükumet yetkililerinin açıklamaları üzerinden aktarılan detaylara göre; Birleşik Krallık, kendi 5G ağlarında Huawei kullanımını 3 sene içerisinde kademeli olarak  bırakacak. Bu karar gereğince Huawei ekipmanları, Birleşik Krallık’ın 5G ağlarından 2023 sonuna kadar tamamen çıkarılmış olacak. Söz konusu hamle; Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs salgını sonrasındaki süreçte, Çin merkezli Huawei’in ülke ağına dahil olmasıyla ilgili ciddi endişeleri olması nedeniyle yapılacak.  

Birleşik Krallık 5G Huawei

Diğer yandan hükumet tarafından alınan bu kararın, Birleşik Krallık merkezli telekomünikasyon şirketleri ve hatta hükumetin kendisi için ciddi sıkıntılar yaratabileceği tahmin ediliyor. Ülke içerisinde iletişim hizmeti veren şirketlerden biri olan “BT”, bu hamlenin kendisine maliyetinin 500 milyon avrodan fazla olabileceğini ifade ediyor. Benzer şekilde, alınan kararın Huawei için de ciddi maddi sonuçlarının olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte yetkililer; atılan bu adımın, Birleşik Krallık’ın her eve fiber internet erişimi götürme planlarını da sekteye uğratabileceğine işaret ediyor. ABD ve Birleşik Krallık hükumeti tarafından yapılan bu hamleler sonrası, Huawei’in Batılı ülkelerdeki 5G ağlarında önemli bir rol oynayamayacağı belirtiliyor.  

Huawei Genel Başkan Yardımcısı Victor Zhang, konuyla ilgili açıklama yaptı! 

Huawei Victor Zhang

Yaşanan gelişmelerin ardından, Huawei Genel Başkan Yardımcısı Victor Zhang da “Financial Times”a konuşarak konuyla ilgili açıklama yaptı. Zhang tarafından yapılan açıklama, haberlerin Huawei için pek bir şey ifade etmediğine işaret etti. Şirket yetkilisi açıklamasında; Birleşik Krallık’ın geçmişte Huawei ekipmanları kullanımına, mümkün olan en iyi teknolojiye ve daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyduğu için izin vermiş olduğunun da altını çizdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yandex ve Huawei’den Türkiye’de Önemli İş Birliği

Huawei: ABD’nin Kısıtlama Kararları Küresel Endüstriyi Olumsuz Etkileyecek

Huawei, ABD’ye ve Koronavirüs Pandemisine Rağmen Birinci Çeyrekte Büyüme Sağladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz