Rear view shot, Asian woman watching live video steaming online chef teach cooking food prepare with vegetable healthy diet menu and many fruit for dinner, staying from home self-isolation concept.

YouTube videoları üzerinden satış yapmaya olanak tanıyan yeni bir özellik test edilmeye başlandı. Google, popüler video platformu YouTube için uzun süredir çalışmalarını sürdürüyordu, şirket yeni alışveriş butonunu test etmeye başladı. 

Küresel olarak zorlu süreçlerden geçtiğimiz 2020 yılında, pek çok sosyal medya platformu bünyesine alışveriş özellikleri eklemeye ya da bu özellikleri geliştirmeye odaklandı. Özellikle Facebook ve Instagram’a eklenen alışveriş özellikleri platformları bir sosyal mecradan çok çevrim içi mağazalara dönüştürmüş durumda. Kullanıcıların direkt platform üzerinden alışveriş yapmasını sağlayan araçlar sayesinde sosyal ağlara her girdiğimizde satın alınabilecek pek çok ürünle karşılaşıyoruz. Şimdi ise sıra YouTube’a geldi. ABD teknoloji üreticisi Google, alışveriş araçlarını YouTube’a eklemek için yeni özelliğini test etmeye başladı.

E-ticaretin ve çevrim içi alışverişin ciddi artış gösterdiği bu dönemde, pastadan payını almak isteyen platformlar da bu fırsatı kaçırmadı ve kullanıcılarının platform içinden alışveriş yapma imkanını artırdı. Google da YouTube videolarına ekleyeceği bir buton sayesinde bu yarıştan geri kalmayacağını ortaya koymuş oldu. Şu an için test edilen özellikle birlikte YouTube videolarına bir buton eklenecek. Söz konusu buton sayesinde videoda yer alan ürünlere kolay bir şekilde erişim sağlanabilecek ve bu ürünler direkt olarak satın alınabilecek. 

YouTube videolarına eklenecek alışveriş özelliği YouTuber’lara da yarayacak

Yeni özelliğin, YouTuber’lar için de bir reklam ve para kazanma alanı olacağı apaçık ortada. YouTube videolarına eklenecek bu yeni alışveriş butonu sayesinde YouTuber’lar daha fazla ürünün reklamını ve tanıtımını yapabilecek. Elbette ki bu da ekstra bir gelir kapısı olarak dönecek.

ABD merkezli Google, YouTube’a eklemek için çalıştığı yeni özelliğini son birkaç aydır küçük gruplar üzerinde test ediyordu. Artık özelliği kullanabilen kanal sayısı da giderek artmaya başladı. Şu an için sadece ABD’de kullanılan yeni alışveriş özelliğinin test aşamasının sona ermesinden sonra, global anlamda sunulacağı düşünülüyor. Ancak bu konuyla alakalı yapılan resmi bir açıklama olmadığı için özelliğin Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:

YouTube, 3 Ay İçerisinde 3 Kez Telif İhlali Yapan Kanalların Tamamen Kapatılacağını Açıkladı 

Devlet Tiyatroları Oyunları, YouTube’a Geliyor! 

YouTube’da Yapay Zeka ile Hiç Bitmeyen Gitar Solosu Oluşturuldu

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra arasındaki farklar neler? Samsung Galaxy S21 serisine ilk bakış:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz