Ticaret bakanlığının yeni düzenlemesi ile Ticari İleti göndermek isteyen gerçek ya da tüzel kişiler, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt olmak zorundalar yoksa ileti gönderemeyecekler. Yönetmelik 1 Eylül 2020 yılında devreye girecek.  

Bazen bize nasıl ulaştıklarını bilemediğimiz yerlerden arama, mail ya da mesaj gibi iletiler alırız. Kişisel bilgilerimize nasıl ulaşıldığını bilmemize ek olarak bize gönderilen iletileri bir türlü iptal edemeyiz ya da o iletiyi gönderen tüzel/gerçek kişilerle iletişime geçebileceğimiz bir iletişim bilgisi olmaz bize gönderilen iletilerde. Bu iletilerin ticari amaç güdenleri artık daha sıkı bir denetim altında olacak. 

Ticaret Bakanlığının, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler hakkında yapmış olduğu yönetmelik değişimi sayesinde, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) kayıt olmayan kurumlar, ticari amaçlı iletiler gönderemeyecek. Ve bu yeni düzenleme sayesinde gönderilen iletinin içerisinde, iletinin iptal edilmesinin kolay yolu ya da iletiyi gönderen kurumun iletişim bilgileri yer almak zorunda.  

Bu yeni devreye girecek düzenleme sayesinde rahatsız olduğumuz ticari amaç güden iletilerden kurtulmamız rahatlayacak. Aynı zamanda bu mesajlardan kurtulmak için İYS’ye doğrudan başvurabileceğiz. Yani iletişim bilgilerini ya da ileti iptal seçeneğini iletilerinin içerisine yerleştirmeyen kurumları doğrudan Ticaret Bakanlığına şikayet edebileceğiz.  

Yeni düzenleme ile kurtulmak istediğimiz iletilerden en geç 3 iş günü içerisinde kurtulabileceğiz. Bize gelen iletileri iptal etmek için gerçek/tüzel kişilere yaptığımız geri dönüş, İYS’ye en az 3 iş günü içerisinde bildirilmesi ve iptal edilmesi gerekecek. 

Sesli arama içeriğinde ise ticari unvan, isim, soyisim verilmek zorunluluğu getirecek. Aynı zamanda hizmet sağlayıcı, sesli iletilerde markasını tanıtan bilgilere yer verebilecek. Bütün bu düzenlemeler 1 Eylül 2020 tarihinden sonra hayatımıza girecek.      

e-Devlet’in 2019’da en çok kullanılan hizmetleri açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yerli mesajlaşma uygulaması ToTok’un devlet destekli bir şekilde casusluk amaçlı kullanıldığı ortaya çıktı 

Ulaştırma Bakanlığı internet alışverişinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı