Tesla, yeni yılın gelişiyle beraber 2019 satışlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Elektrikli otomobil devinin açıklamasına göre, marka 2019’da satışlarını bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 oranında artırdı.  

Yaptığı girişimlerle popülaritesini giderek daha da artıran Tesla, 2019 yılında bir önceki yıldan daha fazla otomobil satışı yaptığını açıkladı. Marka, geçen yıl içerisinde toplamda 367,500 elektrikli otomobil teslim ettiğini ve bu sayının bir önceki yılın satış rakamlarından yüzde 50 oranında daha fazla olduğunu ifade etti. Toyota’nın 2019’da sadece Kuzey Amerika’da 2 milyon satış yaptığını açıkladığı bir piyasada Tesla hala görece daha küçük bir aktör olsa da şirket bu açıklamasıyla, otomobil üretiminde yaşadığı artışı ve marka büyümesini ortaya koymuş oldu.  

Elektrikli otomobil devinin açıklamasına göre, Tesla 2019’un dördüncü çeyreğinde 104,891 otomobil üretti ve 112,000 araç teslimatı yaptı. Dördüncü çeyrekte yapılan satışların büyük bir çoğunluğunu ise markanın “Model 3” isimli otomobili oluşturdu. Bununla birlikte şirket, aynı periyotta 86,958 sedan üretimi yaptı ve 92,550 sedan otomobil sattı. Dördüncü çeyrekte, “Model S” ve “Model X” isimli otomobillerin üretim ve satış rakamları Tesla tarafından birlikte hesaplandı ve açıklanan rakamlara göre, marka bu araçlardan 17,933 adet üretirken kullanıcıya 19,450 adet teslim etti.  

Otomobil devi, kısa süre önce ikinci fabrikasını Şanghay’da açtı

Tesla’nın otomobillerinin büyük bir çoğunluğu hala şirketin Kaliforniya’daki fabrikasında üretiliyor olsa da otomobil devi, kısa bir süre önce Şanghay’da ikinci bir montaj fabrikasının açılışını yaptı. Burada üretilen ilk “Model 3”ler, çalışanlara tahsis edildi. Müşteriler için ise 1,000’e yakın araç üretildi. Şirketin açıklamasına göre Şanghay’daki fabrika, şu anda haftada 3,000 otomobil üretebilecek kapasiteye sahip.  

Otomobil devi, yayınlanan son rakamların yüzde 0.5 oranında değişiklik gösterebileceğini de sözlerine ekledi. Açıklamaya göre şirket, 2019’un son çeyreğine ilişkin nihai rakamları daha ileri bir tarihte duyuracak.

Geçen yılın Kasım ayında Tesla, ürettiği “Cybertruck” isimli ilk kamyonetini görücüye çıkarmış ve araç, yapılan tanıtım çalışmalarıyla da beraber büyük ilgi toplamıştı. Aracın alışılmamış, açılı ve çelik bir tasarıma sahip olması dikkat çekmişti. Şirket, açıklamasında “Cybertruck”ın üretimine 2021’in sonlarına kadar başlamayı planlamadıklarını da belirtti. Açıklamaya göre şu anda markanın gündeminde; yakın dönemde tanıtılmak üzere “Model Y” isimli bir ‘crossover’ araç, “Roadster” isimli bir spor otomobil ve elektrikli bir yarı kamyonet bulunuyor.

Tesla Cybertruck 250 bin adet sipariş aldı

Cybertruck şimdi de ünlü şarkıcı Travis Scott’ın klibinde yer aldı

Yerli otomobil tanıtıldı, Elon Musk sosyal medyada gündem oldu