Tik Tok sahibi ByteDance Çin’de kadın ve çocuk hastaneleri hizmeti veren Amcare hastane grubunu satın aldı. İşte detaylar!

Popüler sosyal medya platformu Tik Tok, kullanıcılara kısa videolar yayınlama ve izleme imkanı sunarak kısa zamanda uzun yol katetti. Kullanılmaya başlandığı günden beri her ülkeden birçok insanı çeken Tik Tok, şimdi de sağlık sektörüne yatırım yapmaya karar verdi. Son hamlesiyle sağlık sektöründe büyümeyi hedefleyen Tik Tok Çin’in birçok şehrinde kadın ve çocuk hastaneleri işleten Amcare Healthcare’i satın aldığını resmen açıkladı.

Tik Tok’un Sağlık Sektöründeki Hedefleri Merak Ediliyor!

Çin hükümeti, rekabetin baltalanmasını engellemek için teknoloji şirketlerinin bir başka teknoloji firmasını satın almasına izin vermiyor. Haliyle teknoloji şirketleri, yatırımlarını farklı sektörlerde büyütmek zorunda kalıyor. Bu nedenle Tik Tok, farklı bir teknoloj firmasıyla gücünü birleştirmek yerine, sağlık sektörüne yatırım yapmayı seçiyor. Ancak Tik Tok’un sahibinin sağlık sektöründeki hedefleri tam olarak bilinmiyor.

Tik Tok’un tek sağlık sektörü yatırımı, Amcare değil, daha önce de bu konuda yatırımları bulunuyor. Tik Tok’un diğer sağlık yatırımları arasında “elitlere ve zenginlere özel doğum hizmeti” sunan markalar da yer alıyor. ByteDance’ın kadın ve çocuk hastaneleri işletmelerine dahil olmayacağı düşünülüyor. Portföyüne daha fazla sağlık kuruluşu eklemeyi planlayan Çinli firmanın, daha önceki sağlık yatırımlarıyla Amcare’i birleştirebileceği tahmin ediliyor.

ByteDance’in ilk sağlık sektörü yatırımı 2020 yılına denk geliyor. İlaç, DNA sentezi ve sağlık bilgileri analizi yürüten firmalara milyonlarca dolarlık yatırımlar yapan Tik Tok’un şimdilerde bu hizmetleri Xiaohe Health adı altında birleştirdiği biliniyor. ByteDance’in 100 milyar yuan (veya 1,5 milyar dolar) karşılığında tamamlandığı satın alımından sonra Amcare’in ByteDance’in sağlık operasyonlarını yürüten Xiaohe Health’in bünyesinde faaliyet göstermesi planlanıyor.

Sağlık Sektörüne Yatırım Yapan Tek Teknoloji Firması Tik Tok Değil!

Sağlık sektörüne giriş yapan tek firma Tik Tok değil; Apple, Amazon, Alibaba gibi birçok firmanın sağlık sektöründe yatırımları bulunuyor. Amazon abonelik tabanlı sağlık hizmeti One Medical’i 3,9 milyar dolar karşılığında satın almıştı, Alibaba ise Çin’de online eczane işletiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz