Match Group, Tinder’ın 2019 yılında 1.2 milyar dolar gelir elde ettiğini ve arkadaşlık uygulamasının şirketin hali hazırda en değerli varlığı olarak yerini daha da güçlendirdiğini açıkladı.

Çoğunlukla kullanıcıların bulunduğu konuma yakın olan insanlarla tanışmasını sağlayan uygulama plus ve gold üyelik adını verdiği ücretli kullanıcılarından 1.2 milyar dolar gelir elde etti. Tinder’ın da sahibi olan Match Group 2019 yılında toplam 2.1 milyar dolar gelir elde ederken bunun büyük kısmı Tinder tarafından sağlandı.

Hinge, OkCupid ve Match.com‘u da bünyesinde bulunduran şirket, Tinder’ın 2019’un dördüncü çeyreğinde ortalama 5.9 milyon ücretli aboneye sahip olduğunu ve geçen yıla göre yüzde 36’lık bir artışın görüldüğünü aktardı.

Kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden sadece sınırlı sayıda özelliğe sahip olması, uygulamadan memnun olan insanları ücretli üyeliğe yönlendiriyor. Tinder özellikle bazı kullanıcıları öne çıkarmak, sınırsız olarak profil kaydırmak ya da bulunulan konumu değiştirmek için uygulama içi abonelikler satıyor. Bunlara ek olarak uygulama içi reklam alan uygulama tıpkı Instagram hikayelerinde olduğu gibi ara ara reklam gösteriyor ve bunlar da platformun gelirinin büyük kısmını oluşturuyor. Ayrıca kullanıcıların daha güvenli bir şekilde arkadaş bulmasını hedefleyen şirket kullanıcılar arasında olan mesajları kontrol edecek ve olası saldırgan bir mesaj tespit ettiğinde kullanıcıya rahatsız olup olmadığını soran bir bildirim gönderecek. Bu özellik sayesinde tacizin ve sosyal medya zorbalığının önüne geçilmiş olacak.

Tinder’ın Match için en büyük gelir kaynağı olması şaşırtıcı değil. Zira birkaç yıldır durumun bu şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Uygulama geliştiriciler, gen Z kullanıcılarını daha interaktif bir şekilde uygulamaya dahil etmek için kişilerin aldıkları kararlara göre eşleşmelerine izin veren etkileşimli Swipe Night deneyimi gibi özellikler sunuyor. Ayrıca müzik festivalleri ve bahar tatili için konuma dayalı özellikler de sunan uygulama kullanıcıyı nasıl elinde tutabileceğini kanıtlıyor.

Tinder’a ‘’panik düğmesi’’ özelliği geldi

Türkiye’de Her 80 Kişiden 1’i Tinder Kullanıyor