Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Tinder, Türkiye verileri açıkladı. Açıklama Türkiye’de Tinder kullanıcı sayısı ve Türk Tinder kullanıcıların alışkanlıklarına ışık tutuyor.  

Dijital medya araştırma ve reklam teknolojileri şirketi Gemius Türkiye, en popüler flört sitelerinden birisi olan Tinder’ın Türkiye kullanıcı rakamlarını ortaya koydu. Bugüne kadar 20 milyar eşleşme sağlayan Tinder’ı Türkiye’de 1 milyon 78 bin kişi kullanıyor.

Yüzde 80’i erkek

Her 80 kişiden birinin bu uygulamayı kullandığını gösteren Gemius Türkiye’nin raporunda dikkat çeken bir başka nokta ise kullanıcıların 800 bininin erkek olması. Son derece basit bir uygulama olan Tinder’ı Türkiye’de en çok erkekler kullanıyor ve en fazla onlar vakit geçiriyor. Dijital ortamda insanları eşleştirerek biraraya getiren aplikasyonun erkek kullanıcıları yüzde 80 civarındayken kadın kullanıcıları ise yalnızca yüzde 20 civarında.

Reddedilme korkusu yaşamıyorlar

Tinder’ın tercih edilme nedenlerinden birisi de kullanıcıların sosyal hayatta olduğu gibi reddedilme, beğenilmeme endişesi yaşamamaları ve çok geniş bir yelpazeye sahip olması. Facebook üzerinden veya telefon numarasıyla hesap oluşturarak kaydolunan uygulamada iki tarafta birbirini beğenirse eşleşme gerçekleşiyor. Kullanıcı eşleşmeyi tercih etmediğinde ise uygulamada sola kaydırarak pas geçebiliyor. En çok kadınların gizli kimlikle kaydolduğu aplikasyonun kullanıcıları da git gide çoğalıyor.