TP-Link’in Wi-Fi bağlantı sorunu yaşayanlar için geliştirdiği, bunun yanında herhangi bir prize takılarak kullanılan Deco M3W adlı modelini sizler için inceledik.

Eskiden her odaya Wi-Fi sağlayabilecek iyi bir yönlendirici bulmak zordu. Ancak bunlar eskide kaldı! Aynı zamanda çoğu kişi için de Wi-Fi genişletici  bir zorunluluk. Kardeşim ve ben sürekli internet üzerinden çalıştığımız için sağlam bir Wi-Fi menzil artırıcıya sahip olmamız gerekti. Sanırım onu da bulduk.

Şimdiye kadar, Wi-Fi genişleticilerin evimizin her köşesine ve huysuzluğuna ulaşabilecek tek şey olduğunun farkındayız. Bunlar, bir ana yönlendirici ve bir veya daha fazla genişleticiden oluşan çoklu cihaz sistemler. Test ettiğim yarım düzine kadar mesh sisteminden sonra TP-Link Deco E4 ve Deco M3W ikilisinin benim için en uygun koşulları sunduğunu anladım.

TP-Link Deco M3W, ağ bağlantısının menzilini sağlıklı olarak arttırmak isteyen ve özellikle evinde diğer OneMesh destekli TP-Link modem veya router’ı bulunduranların ilgisini çekebilecek bir ürün. Tüm Deco modelleriyle de uyumlu.

OneMesh adlı  sistem, tüm evi kapsama alanı içine alabilmek adına tek bir Wi-Fi adı olan bir Mesh ağı oluşturmak için basit bir yol.

Wi-Fi kapsama alanını kolayca genişletmek için Deco’yu herhangi bir prize takmanız yeterli ondan sonra kullanıma hazır hale geliyor.


Daha sonra aynı ağ şifrenizi kullanarak Deco M3W’ya bağlanabilirsiniz. Performans açısından değerlendirecek olursak, RE300 gayet başarılı bir cihaz. 2.4Ghz ve 5GHz bantları destekleyen, yani 802.11ac Wi-Fi bağlantısına destek veren cihaz, teorik olarak 300 Mbps ve 867 Mbps olmak üzere hız performansları sağlıyor. Evde ve ofiste test ettiğimde cihaz gayet tatmin edici sonuçlar verdi.

Ofiste yaptığım testlerde modemin hemen yanındayken Wi-Fi hızları 185.2 Mbps download ve 222.1 Mbps upload şeklindeydi. Evimde, yine modemin yanında, Wi-Fi hızları 43 Mbps download ve 65 Mbps upload şeklinde çıktı. Üzerinde herhangi bir Ethernet portu olmadığından cihazdan kablolu olarak da faydalanılamıyor.

Ana yönlendiricinin 50 metre uzağında 17.9 Mbps download ve 14.4 Mbps upload sonuçları aldım. Modemden yaklaşık 100 metre uzaktayken hızlar ise 7.2 Mbps download ve 4.9 Mbps upload şeklindeydi.

Sisteme iki bilgisayar, üç telefon, bir tablet, ve PlayStation 4 de dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihaz bağladığımda, veri kalitesinde herhangi bir bozulma veya yavaşlama olmadı.

Ebeveyn kontrolleri de ilan edildiği şekilde çalışır. Çok sayıda yönlendirici markası ücretli ebeveyn denetimi aboneliklerine doğru ilerlerken, ücretsiz ve etkili ebeveyn denetimleri tarafından desteklenen bir sistem bulmak canlandırıcıdır.

Çocuğunuzun erişimini kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Uygulamayla üretkenliğe yardımcı olabilecek belirli siteleri engelleyebilirsiniz. Ayrıca, yaşa uygun olana bağlı olarak içeriği engelleyebilir ve kullanım süresi sınırlarını ayarlayabilir veya İnternet’in belirli saatlerde hangi saatlerde kapatılmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Testlerimde tüm bu hizmetler iyi sonuç verdi.

Cihazın tasarımından da kısaca bahsedecek olursak, beyaz rengiyle oldukça sade görünüyor. Gövdesi büyük olduğundan çoklu prizlere yerleştirecekseniz, iki slotu kaplayacağını da belirtelim.

Ön tarafta ise bildirim LED’ler yer alıyor. LED’lerden biri Akıllı Sinyal Göstergesi. Yanin bununla, optimum sinyal performansı için cihazı yerleştireceğiniz yeri kolayca bulabilirsiniz.
Sonuca bağlıyorum

TP-Link Deco M3W, ev sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap verecek, ancak evinizin uzak bir köşesinde Wi-Fi ağında sağlam bilgisayar oyunları oynamayı umuyorsanız, istediğiniz hızları elde etmekte sorun yaşayabilirsiniz . Bu olursa, ana yönlendiriciye uzun bir ethernet kablosu ile bağlanmanızı öneririm.

Uygun fiyatlı bir menzil genişletici arıyorsanız, TP-Link Deco M3W modeline göz atabilirsiniz. Fiyatı ise yaklaşık 310 TL.

ARTILARI

Performans
Kolay kurulum
Akıllı sinyal göstergesi

EKSİLERİ

Büyük boyut
Ethernet portu yok