Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

TRAI Demo Day sunum yapan dokuz girişimden üçüne yatırım geldi

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin (TRAI) Sente Foundry işbirliğiyle düzenlendiği TRAI NEXT yatırım programına katılan startuplardan ilk yatırım alacaklar açıklandı. Türkiye’den ve yurt dışından üretim, endüstri 4.0, perakende, tedarik zinciri, lojistik gibi alanlarda çözümleri olan yapay zeka startuplarının katıldığı TRAI Next yatırım programına 86 girişim başvurdu. Başvuran yapay zekâ startuplarının 81’i Türkiye’den, kalan beşin ikisi ABD’den, diğerleriyse Almanya, Hindistan ve Hollanda’dan oldu. Beş haftalık bir mentorluk ve Due-Dilligence (Durum tespiti) sürecinden geçen startuplardan dokuzu finale kalmayı başardı. TRAI’ın düzenlediği TR AI Week’teki (18-22 Ekim 2021) TRAI Next Demo Day’de sunumlarını gerçekleştiren dokuz yapay zekâ girişiminin yatırımcılarla görüşmesi sonucu üçü için çekirdek yatırım kararı alındı.

115 milyon dolarlık fon

 Kamera görüntülerini yapay zekâ ile analiz eden İstanbul merkezli Cameralyze, ikincil bataryalar için nikel bazlı katot üretimi ve yapay zekâ destekli Ar-Ge’sini yapan İzmir merkezli NiCat ile çevrimiçi- çevrimdışı kanallarla reklamları yüksek düzeyde optimize edilmiş ulusal kampanyalara dönüştüren Chicago merkezli Murmur, Sente Foundry tarafından çekirdek yatırım almaya hak kazanan üç startup oldu.

115 milyon dolar büyüklüğündeki fondan faydalanma imkânı sunan TRAI Next’in melek yatırımcıları arasında Ayşe İnal ve Cenk Coşkuntürk yer aldı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz