tuik-internet-fiyatlari-enflasyon-teknosafari

TÜİK, enflasyon hesaplaması yaparken mağazalardaki fiyatın yanı sıra e-ticaret sitelerindeki fiyatları da dahil edeceğini duyurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), önemli bir değişikliği duyurdu. Önümüzdeki dönemlerde enflasyon hesaplanırken beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, sıfır otomobil ve otobüs bileti fiyatları için fiziksel mağazalardaki fiyatların yanı sıra internet üzerindeki fiyatlar da dahil edilecek.

Veriler, belirli e-ticaret sitelerinden web scraping yöntemi ile elde edilecek. Yani, sitelerin belirli yerlerindeki HTML kodunun bir bot tarafından sürekli kontrol edilmesi sağlanacak. Tüm takip, yapay zekalı botlar ile birlikte yapılacak.

tuik-internet-teknosafari

TÜBİTAK ve TÜİK iş birliği kapsamında yürütülen TÜİK Büyük Veri İleri Analitik Projesi ile birlikte gerekli altyapının hazırlandığı duyuruldu. Ürünlerin fiyatı günlük, saatlik veya daha yüksek sıklıkla otomatik olarak kayıt altına alınabilecek.

2022 yılı itibari ile belirtilen kategorilerde derlenen ürünlerin fiyatları, enflasyon endeksi hesaplanırken kullanılacak. Böyle aynı ürünün fiyat değişimlerinde internet fiyatları da analiz edilmiş olacak.

İlk etapta, enflasyon sepetinde beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, sıfır otomobiller ve otobüs biletleri değerlendirilecek. İlerleyen dönemlerde ise daha fazla ürünün aynı şekilde hesaplamaya katılması bekleniyor.

Ancak bu çalışma hakkında, ürünlerin kampanyalı fiyatlarının değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda bilgi verilmiş değil. Bununla birlikte yıllık enflasyon oranlarının daha düşük hesaplanması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Yüzüklerin Efendisi dizisi ismi ve tanıtım videosu yayınlandı

Horizon Forbidden West hikaye fragmanı yayınlandı

YouTube Premium için yıllık abonelik seçeneği geldi

Crypto Browser Project Beta sürümü yayınlandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz