Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çin hükümeti, elektrikli ve otonom araç şirketi Tesla ’nın araçlarının askeri ve kamu personel tarafından kullanılmasını yasaklıyor. Hükümet Tesla araçların bilgi sızdırabileceği gerekçesiyle kullanımını kısıtlayacak.

Neredeyse tüm şirketlerin elektrikli ve otonom araç üretimine yöneldiği bu dönemlerde sektörde hala öncü olan şirket Tesla olarak anılıyor. Pek çok üretici çalışmalarını bu yönde hızlandırırken dünyanın en büyük elektrikli araç pazarlarından biri olan Çin’in ülkede Tesla araçların kullanımına kısıtlama getireceği açıklandı. Tesla için oldukça önemli bir pazar olan Çin’de şirket üretim tesisi bile kurmuştu. Hatta Tesla Çin’deki popülaritesi ile birlikte küresel olarak 500 bin araç satarak rekor kırmıştı. Ancak ortaya çıkan bazı bilgiler Tesla’yı zora sokacak gibi duruyor. Çünkü Çin’in Tesla araçları ülkede kısıtlamaya hazırlanıyor

Tesla Çin ‘de ‘Autopilot’ sebebiyle yasaklanacak

Elde edilen verilere göre; Çin hükümeti, askeri kurum ve kuruluşların çalışanlarının Tesla araçları kullanmasına kısıtlama getirecek. Bu durum sadece askeri çalışanlar için geçerli olmayacak. Hükümet bunun yanı sıra kamu kurumları ve devlet için kritik önem taşıyan şirketlerin personelleri için de Tesla araç kullanımını yasaklayacak. Hükümetin Tesla araç kullanımını yasaklamasının sebebi ise, ‘Autopilot’ olarak anılan otonom sürüş teknolojisi olarak açıklanıyor. 

Tesla’larda mevcut olan Autopilot kameralarının sürekli kayıt halinde bulunması araçların bilgi kaçırdığı iddiasını öne sürüyor. Bunun yanı sıra Tesla’nın, araçların nerede, nasıl kullanıldığını bildiği ve multimedya sistemiyle eşleşen akıllı telefonların verilerine hakim olduğu öne sürülüyor. Hükümetin bu sebepten ötürü Tesla araç sahiplerinin neredeyse tüm verilerinin şirket tarafından ele geçirebildiği gerekçesiyle endişeli olduğu aktarılıyor. 

Söz konusu bu endişeler sebebiyle de Tesla araçların askeri tesisler ve askeri personeller tarafından kullanımı yasaklanıyor. Bu durum elbette ki kamu kurumları ve devlet için kritik önem taşıyan şirketler için de geçerli olacak. Hatta hükümetin sadece bireyler için değil ailelerinin de Tesla kullanımını yasaklayacağı ifade ediliyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Bitcoin Yatırımıyla Otomobil Satışlarından Daha Fazla Gelir Elde Etti

Yeni ‘Tesla Model S’ Kullanıcıları, Araçta ‘Cyberpunk 2077’ ve ‘Witcher 3’ Oynayabilecek 

Spot ve Digidog’un tehlikeli operasyonları, 3D yazıcıyla okul | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz