Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın ve Türkiye’nin en yoğun kullanılan platformlarından YouTube, Türkiye’de ve Dünyada 2019’a damga vuran içerikler, kanallar ve anları “YouTube Rewind” başlığı altında topladı. 

Müzik ve genel içerik olarak iki grupta hazırlanan listede Reynmen’den “Derdim Olsun” ve “Ela” ile Fatih Bulut’un “Çok Sevdim Yalan Oldu” şarkıları Türkiye’de müzik kategorisinde ilk sıralarda yer alırken, genel listede ise komedi, dizi ve yarışma programı videoları öne çıktı.

Reynmen’in “Derdim Olsun” şarkısı 256 milyonun üzerinde dinlenirken “Ela” parçası 206 milyonun üzerinde dinlendi. Fatih Bulut’un “Çok Sevdim Yalan Oldu” şarkısı ise 167 milyonun üzerinde dinlenerek bu kategoride 3. Sırada yer aldı. 

Genel içerik kategorisinde ise yılın en popüler videosu Pisi TV kanalında yayınlanan “Konuşan Kediler 3” videosu oldu. Bunu “Güldür Güldür Show 188.Bölüm – Okul Koridoru” ve “Hercai 1. Bölüm” videoları takip etti. 

YouTuber’lar TV’nin gerisinde kaldı

Genel içerik kategorisinde ilk sırada yer alan Konuşan Kediler’i takip eden 4 içerik TV kaynaklı içerikler olarak öne çıkıyor. Bu durum da aslında YouTube platformu kullanılsa bile, TV kaynaklı içeriklerin hala kullanıcı nezdinde popüler olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda oldukça popüler olan ve hem sosyal medyada hem de YouTube platformunda her videosu takip edilen ve olay olan YouTuber’lar TV kaynaklı yayınların gerisinde kaldı. YouTuber’lar arasında videosu en çok izlenen kanal Kafalar kanalında yayınlanan “Hesep Kimde? (45.500 TL Hesap)” videosu oldu. Yaklaşık 8 milyon izlenen video YouTuber’lar tarafından hazırlanan en popüler video oldu. 

Genel içerik kategorisinde 8. Sırada Ben Fero’nun konuk olduğu ve sosyal medyadan gelen soruları yanıtladığı video yer alırken, 9. Sırada Post42 kanalında yayınlanan “Gülersen, Kaybedersin! Soğuk Savaş S2E20 w/ Her Yerde Sen Ekibi” videosu yer aldı.

Globalde En Çok İzlenen 10 Müzik Videosu 

1- Daddy Yankee & Snow – Con Calma (Video Oficial)

2- ROSALÍA, J Balvin – Con Altura (Official Video) ft. El Guincho

3- Anuel AA, KAROL G – Secreto

4- Anuel AA, Daddy Yankee, Karol G, Ozuna & J Balvin – China (Video Oficial)

5- Jhay Cortez, J. Balvin, Bad Bunny – No Me Conoce (Remix)

6- Shawn Mendes, Camila Cabello – Señorita

7- Maari 2 – Rowdy Baby (Video Song) | Dhanush, Sai Pallavi | Yuvan Shankar Raja | Balaji Mohan

8- BLACKPINK – ‘Kill This Love’ M/V7-Lil Dicky – Earth (Official Music Video)

9-Billie Eilish – bad guy

https://www.youtube.com/watch?v=DyDfgMOUjCI

10- Ariana Grande – 7 rings