mac studio ve studio display

Mac Studio ve Studio Display tanıtıldı. M1 Ultra’ya sahip Mac Studio ve A13 yonga setine sahip Studio Display yeni olanaklar açıyor. Detaylar haberimizde.

Apple bugün kullanıcılara rüyalarındaki stüdyoyu yaratmaları için gereken her şeyi sağlamak üzere tasarlanan yepyeni Mac masaüstü bilgisayar Mac Studio’yu ve Studio Display ekranı duyurdu. Kişisel bilgisayar deneyiminde çığır açan Mac Studio, gücünü M1 Max’ten ve kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olan yeni M1 Ultra’dan alıyor. Mac Studio, benzersiz bir performans düzeyini, çok çeşitli bağlantı seçeneklerini ve yepyeni özellikleri inanılmaz derecede kompakt bir tasarımla masanızın üzerinde ve elinizin altında buluşturan ilk bilgisayar. Mac Studio ile kullanıcılar, devasa 3D ortamlar için render alma ve 18 adet ProRes video akışını oynatma gibi, hiçbir masaüstü bilgisayarda mümkün olmayan işlemleri yapabiliyor. Mac Studio’yu mükemmel bir şekilde tamamlayan Studio Display, tüm Mac’lerle de kusursuz şekilde eşleşiyor. Studio Display geniş bir 27 inç 5K Retina ekrana, Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş kameraya ve uzamsal ses özellikli, yüksek kaliteli ses sunan altı hoparlörlü ses sistemine sahip. Mac Studio ve Studio Display bir araya geldiğinde her çalışma alanını yaratıcı bir güç merkezine dönüştürüyor. Apple’ın şimdiye kadarki en dayanıklı ve güçlü Mac serisinde yerlerini alan ikili, bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 18 Mart Cuma gününden itibaren müşterilere gönderilmeye başlayacak.

“Mac Studio ve Studio Display ile yepyeni bir Mac masaüstü bilgisayar ve ekran sunmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Gücünü M1 Max ve M1 Ultra çipten alan inanılmaz bir performans, çok çeşitli bağlantı seçenekleri ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu her şeye kolayca erişmesini sağlayan kompakt bir tasarımla Mac Studio, masaüstü bilgisayarda yeni bir çağa öncülük ediyor. Studio Display ise büyüleyici 5K Retina ekranı ve bir masaüstü ekranda şimdiye kadar sunulan en iyi kamera ve ses kombinasyonuyla alanında benzersiz.”

Mac Studio

Mac Studio çığır açıcı performansı, çevre birimleri için çok çeşitli bağlantı seçenekleri ve mükemmel bir yerleşim oluşturmayı sağlayan modüler sistemiyle, yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamak isteyen kullanıcılara daha da fazla özellik sunuyor.

Apple Çip Saysesinde Devrim Niteliğinde Masaüstü Bilgisayar Tasarımı

Apple çipin gücüne ve verimliliğine sahip Mac Studio, yüksek performanslı bir masaüstü bilgisayarın görünümünü bütünüyle yeniden tanımlıyor. Mac Studio’nun içindeki her bileşen, M1 Max ve M1 Ultra’nın performansını optimize etmek üzere tasarlandı. Böylece masa üzerine yerleşebilen özel formunda benzersiz bir güç ve özellikler sunabiliyor.

Tek parça alüminyum kalıptan üretilen Mac Studio, yalnızca 19,5 santimetre kenarlı kare yüzeyi ve 9,4 cm yüksekliğiyle çok az yer kaplıyor ve çoğu ekranın altına kusursuz şekilde sığıyor. Mac Studio ayrıca olağanüstü bir performansa imkan veren yenilikçi bir termal tasarıma sahip. Benzersiz çift taraflı fan sistemi, hassas bir biçimde yerleştirilmiş hava akış kanalları ve kasanın hem arka hem de alt kısmında yer alan delikler, havayı dahili bileşenler arasından dışarıya yönlendirerek yüksek performanslı çiplerin soğumasına yardımcı oluyor. Üstelik Apple çipin verimliliği sayesinde Mac Studio, en ağır iş yüklerinin altındayken bile son derece sessiz kalıyor.

M1 Max ve M1 Ultra ile Oyunun Kurallarını Değiştiren Performans

Gücünü M1 Max veya M1 Ultra çipten alan Mac Studio olağanüstü CPU ve GPU performansa, diğer tüm Mac’lere göre daha fazla birleşik belleğe ve başka hiçbir masaüstü bilgisayarın erişemediği yeni özelliklere sahip. M1 Max ile kullanıcılar, yaratıcı iş akışlarını yepyeni seviyelere taşıyabiliyor. Apple çip açısından devasa bir ilerleme olan M1 Ultra ise daha da fazla işlem gücüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için Mac Studio’ya nefes kesici bir performans sunuyor. M1 Max’i temel alan M1 Ultra’da, yepyeni UltraFusion mimarisi bulunuyor. Bu mimari, iki M1 Max çip kalıbını birbirine bağlayarak bir “system on a chip” (SoC) oluşturuyor. Benzersiz bir performansı ve özellikleri olan bu sistem, 114 milyar transistörle bir kişisel bilgisayar çipindeki en yüksek transistör sayısına da sahip.

Gücünü M1 Max’ten alan Mac Studio şunlara olanak sağlıyor:

 • En hızlı 10 çekirdekli işlemciye sahip 27 inç iMac’e göre 2,5 kata kadar daha hızlı CPU performansı.
 • 16 çekirdekli Xeon işlemciye sahip Mac Pro’ya göre yüzde 50’ye kadar daha hızlı CPU performansı.
 • 27 inç iMac’e göre 3,4 kata kadar, en popüler grafik kartına sahip Mac Pro’ya göre ise 3 kattan daha hızlı grafik performansı.
 • 27 inç iMac’e göre 7,5 kata kadar, 16 çekirdekli Mac Pro’ya göre 3,7 kata kadar daha hızlı video kodu dönüştürme işlemleri.

Gücünü M1 Ultra’dan alan Mac Studio şunlara olanak sağlıyor:

 • En hızlı 10 çekirdekli işlemciye sahip 27 inç iMac’e göre 3,8 kata kadar daha hızlı CPU performansı.
 • 16 çekirdekli Xeon işlemciye sahip Mac Pro’ya göre yüzde 90’a kadar daha hızlı CPU performansı.
 • 28 çekirdekli Mac Pro’ya göre yüzde 60’a kadar daha hızlı CPU performansı.
 • 27 inç iMac’e göre 4,5 kata kadar, şu anda piyasada bulunan en hızlı Mac grafik kartına göre ise yüzde 80’e kadar daha hızlı grafik performansı.
 • 27 inç iMac’e göre 12 kata kadar, 28 çekirdekli Mac Pro’ya göre 5,6 kata kadar daha hızlı video kodu dönüştürme işlemleri.

M1 Ultra çipe sahip Mac Studio, son derece güçlü Media Engine’i sayesinde dünyada hiçbir bilgisayarın yapamadığını başararak 18 adet 8K ProRes video akışını oynatabiliyor. Mac Studio, M1 Max çiple 64 GB’a kadar, M1 Ultra çiple ise 128 GB’a kadar sistem üzerinde birleşik bellek sunarak masaüstü bilgisayarlarda grafik belleğinin sınırlarını da alt üst ediyor. Bugün piyasada bulunan en güçlü iş istasyonu grafik kartının yalnızca 48 GB video belleği sunduğu düşünüldüğünde, bu kadar geniş bir belleğe sahip olmak profesyonel iş yüklerinde oyunun kurallarını değiştiriyor. Mac Studio’daki SSD ise 7.4 GBps’ye kadar performans ve 8 TB’a kadar kapasite sunarak kullanıcıların çok büyük projeler üzerinde inanılmaz bir hız ve performansla çalışmasını sağlıyor.

Bağlantı Seçeneklerine Kolay Erişim

Mac Studio’nun kompakt tasarımı sayesinde çok çeşitli temel bağlantı seçeneklerine kolayca erişilebiliyor. Mac Studio’nun arkasında, ekranları ve yüksek performanslı aygıtları bağlamak için dört adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, iki adet USB-A bağlantısı noktası, bir adet HDMI bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıklar veya harici amplifikatörlü hoparlörler için bir adet profesyonel ses jakı bulunuyor. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 bağlantıları da yerleşik olarak yer alıyor.

Kullanıcıların, taşınabilir depolama aygıtı gibi sıklıkla bağlayıp çıkardıkları aygıtlar için Mac Studio’nun ön tarafında daha rahat erişim sunan bağlantı noktaları bulunuyor. İki ayrı USB-C bağlantı noktası; M1 Max çipte 10 GBps, M1 Ultra çipte ise 40 GBps Thunderbolt 4 bağlantısını destekliyor. Ön taraftaki SD kart yuvasıyla fotoğraf ve videolar kolayca aktarılabiliyor. Mac Studio ayrıca, dört adede kadar Pro Display XDR’a ek olarak bir adet 4K TV için geniş ekran desteği sunarak yaklaşık 90 milyon piksele güç sağlayabiliyor.

Studio Display

Yepyeni Studio Display, Mac Studio’yu kusursuz şekilde tamamlarken tüm Mac modelleriyle de mükemmel biçimde eşleşiyor. Alanında benzersiz olan Studio Display, 27 inç 5K Retina ekranı, heyecan verici kamerası ve ses sistemiyle Mac kullanıcılarının çok sevdiği entegre deneyimi sunuyor.

İnce Alüminyum Tasarım

Studio Display, dar kenarlara sahip büyüleyici bir tam ekran tasarımın yanı sıra ince tasarımına gelişmiş özellikler sığdıran göz alıcı, tamamen alüminyum bir kasaya sahip. Yerleşik stant sayesinde kullanıcılar ekranı 30 dereceye kadar eğebiliyor. Farklı çalışma alanlarının gereksinimlerini karşılayabilmek için Studio Display ile birlikte eğimi ve yüksekliği ayarlanabilen bir stant seçeneği de sunuluyor. Bu stant, ekran ayarlanırken ağırlığı hissettirmeyen bir dengeleme koluna sahip. Ayrıca sunulan VESA montaj adaptörü seçeceği ise yatay ve dikey kullanımı destekleyerek daha fazla esneklik sağlıyor.

Etkileyici 27 inç 5K Retina Ekran

Studio Display, 14,7 milyondan fazla piksele sahip bir 27 inç 5K Retina ekran sunuyor. 600 nit parlaklık, P3 geniş renk yelpazesi ve bir milyardan fazla renk desteği sayesinde görüntüler büyüleyici detaylarla hayat buluyor. True Tone teknolojisi, renk sıcaklığını ortama göre değiştirerek daha doğal bir izleme deneyimi yaşatıyor. Sektör lideri yansıma önleyici kaplama, son derece düşük yansıma sağlayarak konforu ve okunabilirliği artırıyor. Studio Display, güneş ışığı gibi parlak ışık kaynaklarıyla aydınlanan çalışma alanları için ise yenilikçi bir nano-texture cam seçeneğiyle geliyor. İlk kez Pro Display XDR’da sunulan nano-texture cam, ışığı dağıtarak parlamayı daha da azaltırken olağanüstü görüntü kalitesi sunuyor.

Heyecan Verici Kamera ve Ses Sistemi

A13 Bionic çipe sahip Studio Display, son derece gelişmiş kamera ve ses sistemiyle muhteşem deneyimler yaşatıyor. Üst düzey bir video konferans ekranı olan Studio Display’de Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş kamera yer alıyor. Ana Sahne, hareket halindeki kullanıcıları otomatik olarak kadrajın ortasında tutarak daha da keyifli görüntülü aramalar sağlayan bir özellik.

Studio Display’de son derece düşük gürültü tabanıyla olağanüstü netlikte görüşmelere ve ses kayıtlarına imkan veren stüdyo kalitesinde bir üçlü mikrofon dizilimi de bulunuyor. Studio Display ayrıca şimdiye kadar Mac için geliştirilmiş en iyi ses sistemi olan, yüksek kaliteli ses sunan altı hoparlörlü ses sistemiyle inanılmaz bir dinleme deneyimi sunuyor. Dört adet force-cancelling özellikli woofer, distorsiyonu en aza indirerek güçlü ve açık baslar üretiyor. İki adet yüksek performanslı tweeter ise hassas orta frekanslı sesler ve canlı tizler yaratıyor. Hoparlörler aynı zamanda müzik ve Dolby Atmos özellikli videolar için uzamsal ses desteği sunarak tam anlamıyla sinematik bir izleme deneyimi yaşatıyor. Bütün bu özellikleri bir araya getiren Studio Display, şimdiye kadar bir masaüstü ekranda bulunan en iyi kamera ve ses kombinasyonuna sahip.

Kusursuz Bağlantı

Studio Display; ağ bağlantısı, yüksek hızlı çevre birimleri ve depolama aygıtlarının doğrudan ekrana bağlanabilmesi için hızları 10 GBps’ye kadar çıkan üç adet USB-C bağlantı noktasına sahip. Thunderbolt bağlantı noktasıyla kullanıcılar Studio Display’i ve takılı tüm çevre birimlerini tek bir kabloyla Mac’lerine bağlayabiliyor. Aynı kablo bir Mac dizüstü bilgisayara da 96 W güç sağlayabiliyor. Böylece Studio Display, 14 inç MacBook Pro’yu bile hızlı şarj edebiliyor. Ayrıca, MacBook Pro’ya üç adede kadar Studio Display bağlayarak güçlü bir kurgu masası veya animasyon çalışma alanı yaratılabiliyor.

Studio Display’in tasarımını tamamlamak için, Touch ID özellikli Magic Keyboard, Magic Trackpad ve Magic Mouse da yeni gümüş-siyah renk seçeneğiyle ayrıca satışa sunuluyor.

Üstün Stüdyo Kurulumu

Mac Studio ve Studio Display yaratıcı profesyonellere hayallerindeki stüdyoyu yaratma esnekliğini ve yaratıcılıklarını yeni seviyelere taşımalarını sağlıyor.

 • Müzisyenler ve prodüktörler tümü gerçek zamanlı çalınan yüzlerce parça, eklenti ve sanal müzik aletleriyle en karmaşık kompozisyonlar üzerinde çalışabiliyorlar.
 • 3D sanatçıları daha üst düzey geometrilerle çalışabiliyor, daha önce render alınması mümkün olmayan çok büyük ortamları düzenleyebiliyor ve karmaşık parçacıklı simülasyonları çok kısa bir süre içinde çalıştırabiliyorlar.
 • Uygulama geliştiricileri yeni kod sürümlerini inanılmaz bir hızla geliştirebiliyor ve her zamankinden daha fazla otomatik entegrasyon ve test yapabiliyorlar.
 • Fotoğrafçılar binlerce görseli hızla ve titizlikle düzenleyebiliyor, yüzlerce katmanlı devasa görseller oluşturabiliyor ve görsellerin yayına hazır son halini anında dışa aktarabiliyorlar.
 • Video sanatçıları birden çok kameralı projeleri ve her zamankinden daha fazla 8K video akışını kurgulayabiliyor, oynatma akıcılığından ödün vermeden daha fazla renk düzenlemesi yapabiliyor ve son teslimat için her zamankinden daha hızlı video kodlayabiliyorlar.

macOS Monterey

Mac Studio, gücünü dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en son sürümü olan macOS Monterey’den alıyor. M1 Max veya yeni güçlü M1 Ultra ile bir araya geldiğinde macOS Monterey, kullanıcılara çığır açıcı performans ve üretkenlik özellikleri sunuyor. FaceTime’da görüşmelerin daha doğal ve gerçeğe yakın olmasını sağlayan ses ve görüntü özellikleri yer alıyor. SharePlay ise Mac kullanıcılarının FaceTime üzerinden paylaşılan deneyimler yaşamalarını sağlıyor. Canlı Metin ve Görsel Arama gibi akıllı özellikler faydalı bilgilere ulaşma olanağı veriyor. Safari, Sekme Grupları ile sekmeleri düzenlemek için güçlü seçenekler sunuyor. Ayrıca Kestirmeler ile otomasyon kolaylığı Mac’e geliyor. AirPlay ile Mac’e Yansıtma gibi Süreklilik araçları sayesinde Apple aygıtları birlikte daha da iyi çalışıyor. Gelecek hafta kullanıma sunulacak macOS Monterey 12.3 ve iPadOS 15.4 sürümleriyle birlikte Evrensel Denetim özelliği, kullanıcıların Mac ile iPad arasında zahmetsizce çalışmasını kolaylaştırarak benzersiz üretkenlik olanakları sağlayacak.5

Mac Studio, Studio Display ve Çevre

Mac Studio ve Studio Display, çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlandı. Mac Studio, olağanüstü performans sunmak için rakiplerinden çok daha az enerji kullanıyor. Örneğin Mac Studio, bir yıl boyunca üst düzey bir masaüstü PC’ye göre 1.000 kilowatt saate kadar daha az enerji tüketiyor.6 Hem Mac Studio’da hem de Studio Display’de tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri, anakart lehimlerinde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay, birçok bileşende ise geri dönüştürülmüş alüminyum ve plastik kullanılıyor. Her iki ürün de Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve ikisinde de birçok zararlı madde kullanılmıyor. Ambalajlardaki ağaç lifleri ise geri dönüştürülmüş kaynaklardan veya sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan geliyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüleri de dahil tüm çalışmalarında iklim üzerindeki etkisinin net olarak sıfır olmasını planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada yüzde 100 karbon nötr olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

 • Yeni Mac Studio ve Studio Display bugünden itibaren apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebiliyor. Bu ürünler 18 Mart Cuma gününden itibaren müşterilere gönderilmeye başlayacak ve belirli Apple Store’lar ile Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.
 • Mac Studio 35.999 TL’den ve eğitime özel 33.839,06 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
 • Studio Display 27.999 TL’den ve eğitime özel 25.759,08TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
 • Yeni gümüş-siyah renk seçeneğine sahip Touch ID Özellikli ve Sayısal Tuş Takımlı Magic Keyboard 3149 TL , Magic Trackpad 2399 TL ve Magic Mouse 1659 TL fiyatlarla apple.com/tr/storesayfasında satışa sunuluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Apple Yeni iPhone SE’yi duyurdu!

Apple M1 Ultra Tanıtıldı – En Güçlü Kişisel Bilgisayar Çipi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz