Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Pandeminin etkisiyle birlikte ciddi bir büyüme oranına sahip olan e-ticaret, Türkiye ’de de rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın derlediği verilere göre Türkiye ’de e-ticaret üzerinden verilen ürün ve hizmet siparişi günlük 6,2 milyon adede ulaştı.

Türkiye’nin para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un Ticaret Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, 2019’da günlük 3 milyon 726 bin olan e-ticaret sipariş adedi, 2020’de yüzde 68’lik büyüme ile 6 milyon 273 bin oldu.

Kargo şirketlerince sağlanan toplam gönderiler arasında, e-ticaret gönderilerinin payı da yüzde 60’a çıktı.

En fazla alışveriş pazartesi günü yapılıyor

Yıllık 2,29 milyar adet sipariş karşılığı 226 milyar liralık pazar büyüklüğüne ulaşan e-ticarette, en fazla alışveriş Pazartesi günleri yapılıyor. Tüm siparişler içinde yüzde 20’lik paya sahip Pazartesi’yi, yüzde 16 ile Salı ve Perşembe izliyor. Çarşamba ve Cuma yüzde 14’erlik paylara sahip iken, Cumartesi yüzde 12, Pazar ise yüzde 9 ile e-ticaret pazarının en sakin günleri olarak dikkati çekiyor.

Aylık bazda ise en fazla alışveriş global kampanyaların düzenlendiği Kasım ayında yapılıyor. 27,2 milyar liralık siparişin verildiği Kasım ayını, 26,2 milyar liralık siparişle Yılbaşı alışverişlerinin yapıldığı Aralık ayı izliyor. En sakin aylar ise Nisan (13,1 Milyar TL) ve Mart (13,7 Milyar TL).

İstanbul ilk sırada 

İnternet üzerinden en fazla mal ve hizmet siparişi veren illerin başında İstanbul geliyor. Yüzde 35’llik paya sahip İstanbul, her 3 siparişten birinin adresi oluyor.

İstanbul’u yüzde 11 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir izliyor. Bursa ve Antalya yüzde 3’er, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep ise yüzde 2’şer payla, e-ticaretin en yoğun olduğu diğer Anadolu illeri olarak sıralamada yer alıyorlar.

İlginizi Çekebilir:

Netflix Dizi ve Filmlere Özel Ürünlerin Bulunduğu E-Ticaret Sitesi Açtı: Netflix.shop

Türkiye ’nin E-Ticaret Raporu Açıklandı: 37 Milyon Kişi Online Alışveriş Yapıyor

E-Ticaret Büyüme Dalgası İvme Kazanıyor: İşletmeden İşletmeye Etkileşimlerin Yüzde 80’i, 2025 Yılı İtibarıyla Dijital Kanallardan Gerçekleşecek 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz