E-Ticaret Büyüme

ABD merkezli Alman lojistik şirketi DHL Express’in yeni raporu, COVID-19 salgını ile hızlanan dijital dönüşümün getirdiği e-ticaret büyüme dalgasının ivme kazandığı gösteriyor. 2019 yılında 12.2 trilyon dolarlık bir hacmi olan işletmeden işletmeye online ticaretin, 2027’ye kadar yüzde 70’ten fazla artarak 20.9 trilyon dolar seviyelerine ulaşması bekleniyor. Uzmanlar, işletmeden işletmeye etkileşimlerin yüzde 80’inin 2025 yılı itibarıyla dijital kanallardan gerçekleşeceğine işaret ediyor. 

Uluslararası ekspres kargo hizmet sağlayıcısı DHL Express, kısa bir süre önce “B2B (İşletmeden İşletmeye) E-Ticaret Kılavuzu: E-Ticaret’te Yeni Büyüme Dalgası” başlıklı yeni raporunu duyurdu. Çalışma, B2B e-ticaretin gelecek yıllarda giderek büyüyeceğini ortaya koydu. Rapor ayrıca, COVID-19 salgını ile hızlanan dijital dönüşümün getirdiği e-ticaret büyüme dalgasının ivme kazandığı gösterdi. Bu kapsamda; 2025 itibarıyla tedarikçiler ile satın alma profesyonelleri arasındaki B2B etkileşimlerinin yüzde 80’inin, dijital kanallardan gerçekleşeceği tahmin edildi. Salgının dijitalleşmenin hızı üzerindeki etkisi ve teknolojiye hakim milenyum kuşağının satın alma gücü, e-ticaretin küresel ölçekteki büyümesinin itici güçleri olarak ön plana çıktı. 

Diğer yandan; B2B sektörünün geleceği ile ilgili öngörüler, son yıllardaki ciddi B2C (İşletmeden Tüketiciye) e-ticaret artışıyla da kendini gösteriyordu. Bu doğrultuda DHL Express’in de özellikle yılbaşı, “Black Friday” ve “Cyber Monday” gibi alışveriş çılgınlığının yaşandığı günlerde son yıllarda yüksek büyüme oranları kaydettiği belirtildi. Aktarılan detaylara göre; şirket ağındaki toplam B2C e-ticaret hacmi, 2020’de önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 40 arttı. Bu gelişme, şirketin 2020 yılı finansal sonuçlarına da olumlu yansıdı. Deutsche Post DHL Group’un ekspres kargo birimi, geçen seneyi toplam 19.1 milyar euro ciro (önceki yıla göre yüzde 11.9 artış) ve 2.7 milyar euro VFÖK (önceki yıla göre yüzde 34.9 artış) ile kapatarak tarihinin en iyi sonuçlarına ulaştı. Şirketin, küresel ağı ve hizmet sunduğu sektörlerin kapsamı sayesinde de hızla değişen ticari taleplere yanıt verebildiği ifade edildi.  

DHL Express CEO’su John Pearson, pandemide tüketicilerin online alışverişe yöneldiğini belirtti

DHL Express John Pearson

Tüm dünyada kepenklerin kapandığı dönemde, dijitalleşme ve global ticaret sayesinde küreselleşmenin hatırlandığını belirten DHL Express CEO’su John Pearsonpandemide tüketicilerin online alışverişe yöneldiğini ifade etti. Pearson, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca Pandemi bu gelişmeyi şimdiye dek görülmemiş bir şekilde hızlandırırken küresel pazarda ürün satan işletmeler de arttı. Böylece e-ticaret ve küresel lojistik, yerel kapanmaların kilidini açacak, ekonomilerin devamlılığını sağlayacak ve birçok müşterimiz için COVID-19’un etkisini azaltacak bir anahtar haline geldi” ifadelerine yer verdi.  

Öte yandan; dijitalleşme ve alışveriş alışkanlıklarındaki değişimler nedeniyle büyüyen tek sektör, B2C e-ticaret olmadı. Statista’nın verilerine göre; pandemi başlamadan önce 2019 yılında B2B e-ticaret siteleri ve pazar yerlerindeki satışlar, küresel ölçekte B2C sektörünün pazar büyüklüğünü geride bırakmış ve yüzde 18.2 artarak 12.2 trilyon dolara ulaşmıştı. Research And Markets’in araştırması ise COVID-19 ve hızlandırdığı dijitalleşme sayesinde bu küresel B2B e-ticaret hacminin, 2027 yılına kadar 20.9 trilyon dolara ulaşacağını tahmin etti.  

Pandemi ile birlikte online alışveriş ve sınır ötesi sevkiyatların yeni normale dönüştüğünü belirten DHL Express Küresel Satışlar Başkan Yardımcısı Michiel Greeven; bu durumun sadece B2C perakendecileri için değil, B2B e-ticaret için de geçerli olduğuna işaret etti. Şirketlerin online satış platformlarının önemini kavramaya başladığını ifade eden Greeven, küresel ekspres kargoya duyulan ihtiyacın da artacağını ve DHL Express olarak tüm B2B şirketlerini bu yolculuklarında destekleyeceklerini dile getirdi.  

DHL Express tarafından derlenen rapor, e-ticaret pazarındaki büyüme ile ilgili nedenleri de gösterdi

DHL Express Rapor

Paylaşılan diğer bilgilere göre; DHL Express tarafından derlenen rapor, küresel B2B e-ticaret pazarındaki büyümenin itici gücü niteliğindeki faktörleri de ortaya koyuyor. Küreselleşme ve dijitalleşme gibi genel trendlerin yanı sıra, teknoloji odaklı milenyum kuşağı da e-ticareti büyütüyor. Milenyum kuşağı, şimdiden karar verici pozisyonlardaki B2B satın alma profesyonellerinin yüzde 73’ünü oluşturuyor. Bu kuşağın B2C sektöründeki deneyimleri, B2B işlemleri yaparken yüksek beklentilere dönüşüyor ve şirketleri satış platformları gibi dijital yatırımlara yönlendiriyor. 

DHL Express Küresel Satış Programları ve Küresel E-Ticaret Başkan Yardımcısı Leendert van Delft; yeni sınır ötesi ve e-ticaret fırsatlarından yararlanmak isteyen B2B işletmelere, değişen satın alma davranışlarına adapte olmaları gerektiğini hatırlatıyor. Delft, açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullanıyor: “Sektörün dijitalleşmesine ivme kazandıran milenyum kuşağının giderek B2B sektöründe karar verici roller alması bu açıdan daha büyük önem taşıyor. B2B müşteri deneyimlerinin dijital B2C deneyimleriyle daha uyumlu olması gerekiyor. Biz, uluslararası e-ticaret uzmanları olarak işletmelerin sürekli değişime adapte olmalarını ve potansiyellerini gerçeğe dönüştürmelerini destekleyecek bilgi birikimine ve iç görülere sahibiz.” 

DHL Express’in 2020’de dünya çapındaki müşterileri (B2C ve B2B) için teslim ettiği toplam gönderi sayısının da 2019’a kıyasla günlük ortalama yüzde 9 artışla 484 milyon adede ulaştığı biliniyor. Şirket, ağındaki bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla dünya çapında ileri teknolojili tesislere 1 milyar eurodan fazla yatırım yapıyor. Böylece Alman lojistik devinin; gönderi ayrıştırma kapasitesini 2013’ten bu yana yüzde 65 oranında artırdığı, işgücünü önceki yıla göre 10 bin kişi artırarak yeni çalışanlar istihdam ettiği ve önceki yıla göre 20 uçak daha edinerek filosuna yeni kargo uçakları eklediği ifade ediliyor. DHL Express’in, bir süre önce sekiz adet ‘Boeing B777’ geniş gövdeli kargo uçağı daha satın aldığı ve filosuna iki ‘Airbus A321’ katmak için ‘Smartlynx Malta’ ile iş birliği yaptığı belirtiliyor. Markanın, bu sayede dünya çapındaki müşterilerinin küresel e-ticaretteki patlamadan yararlanmasını sağlamaya devam ettiğinin de altı çiziliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

E-Ticaret Sektöründe En Çok Yapılan 20 Hata! 

Türkiye’de 2020 Yılında E-Ticaret Rekoru Kırıldı! 

Bu Yıl E-Ticarette Rekor Seviyeler Görülebilir 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz