turkiye-mobil-uygulamalar-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yapılan araştırmalara göre Türkiye, mobil uygulamalar için günde 4,5 saat harcıyor. Bu süre, 2019’dan bu yana %40 arttı.

App Anie tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye ‘de 2019’dan bu yana mobil uygulamalar ile geçirilen vakit %40 artış gösterdi. Sensor Tower araştırmasında ise Türkiye’nin 2020-2021 döneminde Google Play Store’dan en fazla uygulama indiren 7. ülke olduğu görülüyor.

Sensor Tower tarafından paylaşılan rapora göre, 2025 yılında App Store’da en fazla para kazandırması beklenen kategorilerin başında %42 ile mobil oyunlar geliyor. Fotoğraf ve video uygulamaları en çok gelir sağlayacak kategorilerin yüzde 13’ünü oluştururken eğlence uygulamalarının yüzde 11 oranında gelir sağlaması bekleniyor. Verilere göre oyun dışı uygulamalar App Store’da kazanç açısından yüzde 58’lik bir paya sahip olacak.

Aynı araştırmanın Google Play tarafında bakıldığında ise 2025 yılında en fazla para kazandırması beklenen kategorilerin başında %71 gibi bir oran ile oyunlar geliyor. Oyun dışı uygulamaların yüzde 29 oranında gelir sağlaması beklenen uygulama mağazasında sosyal medya uygulamalarının ise yüzde 5 oranında para kazandırması ön görülüyor.

mesut-senel-teknosafari

Mobil uygulama pazarında oyunların lider konumda yer aldığına dikkat çeken IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Mobil oyun kategorisi iki uygulama mağazasında da getiri potansiyeli yönünden birinci sırada yer alıyor.  2025 yılında mobil uygulama pazarının 85 milyar dolarlık hacme kavuşması beklenirken bunun 60 milyar dolarını mobil oyunlar oluşturacak. Oyun veya uygulama geliştirenlerin tüketici davranışlarındaki değişimin farkında olmaları ve girişimcilik yolculuklarına devlet destek, teşvik ve hibeleriyle güçlü şekilde çıkmaları için danışmanlık hizmeti veriyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

Amazon Prime Video Ekim 2021 Takvimi Açıklandı

Marvel, 31 Yeni Film ve Dizi Üzerinde Çalışıyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz