NVİ çipli kimlik kart, ehliyet ve yeni nesil pasaport verilerini açıkladı. Ayrıntılar haberimizde

Türkiye’de çipli kimlik kartı kullananların sayısı 66 milyonu geçtiği bildirildi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün (NVİ) yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde çipli kimlik kartı kullananların sayısı 66 milyonu aştı. Bu sayı ise ülke nüfusunun yüzde 78’ine karşılık geliyor. Yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımına ise 14 Mart 2016’da Kırıkkale’de başlandı.

NVİ ayrıca Türkiye genelinde yaygınlaştırılan uygulamalarla ehliyeti olanların yüzde 60’ı yeni tip sürücü belgesi kullandığını aktardı. Bununla birlikte, ehliyet özelliği yüklenmiş çipli kimlik kartı kullananların sayısı 3 milyon 31 bin 930’a yükseldi. Türkiye’de  yeni tip sürücü belgesiyle 1 Ocak 2016 tarihten bu yana, ehliyetini yenileyen ya da ilk kez ehliyet alan 19 milyon 635 bin 692 kişi, yeni tip sürücü belgesi sahibi olduğunu not edelim. Türkiye’de Nisan 2022 itibarıyla 32 milyon 321 bin 21 ehliyet sahibi bulunuyor. Bu da sürücülerin yüzde 60’ı yeni tip sürücü belgesi taşıdığını ortaya koyuyor.

Yeni tür ehliyetleri çipli kimlik kartlarına yüklemek mümkün

NVİ, vatandaşların yanlarında ehliyet bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve yeni tip ehliyetlerin çipli kimlik kartlarına yüklenmesini içeren “Hayat Kimliğinle Kolay Projesi” ise 21 Eylül 2020’de hayata geçirdi. Uygulamayla bugüne kadar yeni tip ehliyete sahip 3 milyon 31 bin 930 kişi, ehliyetini çipli kimlik kartına yükletti. İsteğe bağlı işlem, nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak ücretsiz yapılabiliyor.

7,6 milyon kişiye yeni nesil pasaport verildi

NVİ ayrıca yeni nesil pasaportalara ait verileri de açıkladı. Buna göre, sahteciliğin önlenmesi amacıyla çip barındıran polikarbon malzemeden üretilmiş ikinci nesil pasaportların kullanılmaya başlandığı 2 Nisan 2018’den bugüne kadar 7 milyon 639 bin 957 kişiye yeni nesil pasaport verildi. NVİ, pasaport sahipleri içerisinde ikinci nesil pasaport kullananların oranı yaklaşık yüzde 57 olduğunu belirtti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz