2022’ün üçüncü çeyrek akıllı telefon pazar verileri belli oldu. Counterpoint’e göre sektör liderliği Apple’ın oldu. Samsung’un gelirlerinde ise düşüş söz konusu.

Pazarlama şirketi olarak öne çıkan Counterpoint, 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin akıllı telefon sektörü verilerini duyurdu. Açıklanan veriler, pazarda önemli bir daralma yaşandığını, yani akıllı telefon satışlarının düştüğünü bize gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre şirketlerin gelirleri 3. çeyrekte yüzde 3, satış adetleri ise yüz 12 düşüş yaşadı. Sektör, bu 3 aylık zaman diliminde 100 milyar dolar civarında gelir elde etti.

Ortaya çıkan veriler, akıllı telefon pazarında 5G telefonların artık bir standart olduğunu ortaya koydu. 100 milyar dolarlık gelirin yüzde 80’i, 5G destekli telefonlardan sağlandı. Bu sayede 5G telefonlar için tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. Marka bazındaki durumlara birlikte göz atalım.

Apple-Samsung Rekabetinde Kazanan: Apple

Counterpoint’in yaptığı pazar araştırmasına göre Apple, üçüncü çeyrekte pazar payının yüzde 42’sine hâkim oldu. Bu rakama göre şirketin kasasına giren para, 42 milyar dolar seviyesinde oldu. Apple’ı 18 milyar dolar gelir ise Samsung, 8 milyar dolar gelir ile Xiaomi, 6 milyar dolar ile Oppo ve Oneplus, 5 milyar dolarla da Vivo izledi. Diğer markaların gelirleri ise 20 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Geçen Yıla Kıyasla Gelirlerini Arttıran Şirketler, Apple ve Xiaomi Oldu

Ortaya çıkan gelirleri, yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda, sadece Apple ve Xiaomi’nin akıllı telefon gelirlerini arttırdığı ortaya çıkıyor. Bu noktada ön plana çıkan şirket ise Apple oluyor. Şirketin pazar payı, birçok yıl ile kıyaslandığında yüzde 5 civarında artmış. Xiaomi’nin gelir artışına baktığımızda ise binde 6 olarak karşımıza çıkıyor. Güney Koreli Samsung’ın gelirleri ise bu süreçte binde 5 civarında geriledi.

Araştırmanın sonucundan elde edilen tüm bu veriler değerlendirildiğinde Apple’ın piyasayı nasıl domine ettiğini de görmüş oluyoruz. Apple’ın iPhone’lardan elde ettiği gelir; Xiaomi, Oppo ve OnePlus, Vivo ve diğer tüm markaların elde ettiği gelirden çok daha yüksek. Bu şirketlerin toplam geliri, 37 milyar dolar civarındayken Apple, tek başına 42 milyar dolar kazanç elde etmeyi başarmış oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz