Twitch çıplaklık politikası

Yayın platformları dendiği zaman akla gelen ilk platformlardan biri olan Twitch, çıplaklık politikası için güncelleme yaptı. Yapılan değişimler ile kurallar daha net bir hale büründü. Bu sayede Twitch’de, haksız bir şekilde banlanmaların önüne geçilmeye çalışılacak.

Dijital yayıncılık gitgide büyüyor ve gelişiyor. Bu yüzden, yayın platformlarının çok daha net ve keskin kurallara ihtiyacı oluyor. Çünkü, yayın izleme oranları arttıkça çok daha farklı kesimlere ve yaş gruplarına ulaşılmış oluyor. Ayrıca yapılan yayınların çeşitliliği de artıyor. Dijital yayın platformları dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden biri Twitch. Amazon’un sahip olduğu dijital yayın platformu, evde kalınan bu günlerde izlenme noktasında fazlasıyla yükselmiş durumda. Son günlerde daha çok ilgi gören Twitch, çıplaklık politikası hakkında güncelleme yaptığını duyurdu. 

Son dönemlerin en çok izlenilen dijital yayın platformlarından biri olan Twitch için, uzun süredir var olan çıplaklık konusuna dair çok daha net kurallar getirildi. Oyun odaklı olarak yayın hayatına başlayan platform Twitch, zaman içerisinde çok daha farklı türlerde yayınlara ev sahipliği yapmaya başladı. Yayınların çeşitlilik kazanması ve yayıncıların sayısının artması ile birlikte, Twitch’de yapılan yayınlarda çıplaklık oranı artmaya başladı. Bu konu için sağlam ve net kurallar barındırmayan Twitch, uzun bir süre bu konu hakkında belirsiz birçok karar verdi. Belirli olmayan kurallar dolayısıyla birçok yayıncı basit bir video yüzünden, platformdan banlandı. Bu tarz olayların önüne geçebilmek ve yayıncı kitlesine doğru ve net kurallar sunabilmek için Twitch, çıplaklık politikası hakkında bir güncelleme gerçekleştirdi. 

Aylarca süren çalışmalar sonucunda, Twitch bir blog yazısı yayınladı. Yayınlanan blog yazısında, kıyafet ve çıplaklık konusunu için çok daha net kurallar sundu. 

Yeni, Twitch çıplaklık ve kıyafet kuralları:

Yeni, Twitch çıplaklık ve kıyafet kuralları

  • Yayınlanan yeni politikaya göre, yayıncıların cinsiyet ayrımı olmadan, cinsel organları ve kalçalarının asla görünmemesi gerekiyor. Tercih edilen kıyafetlerin de bu bölgeleri, belirgin hale getirmemesi ve opak bir malzemeden yapılması gerekli. Yani yarı saydam kıyafetlerin giyilmesi yasak.
  • Kadın yayıncılar için, göğüs ucunun gösterilmemesi şartıyla, göğüs dekoltesine bir kısıtlama gelmeyecek. Ayrıca açık korse kullanımına da izin verilmeyecek. 
  • Bu temel kurallar cosplay yayıncıları, spor yayıncıları dahil olmak üzere herkes için geçerli olacak ama tabii ki kuralların esnetildiği noktalarda var.

Bu kural esnetilmelerinin ne koşulda olacağının net bir şekilde ifade edilmesi ile platforma oluşan karışıklığın önüne geçilmiş olacak. Bu esneme koşullarının en başında Emzirme geliyor. Gerçek yaşam yayınları olarak isimlendirilen yayın türünde de, bu kurallar belli oranlarda esnetilebilecek. Sahil, konser, festival ve yüzme temalı yayınlarda ve Twitch onayı almayı başarmış yayınlarda bazı kural esnetmeleri yapılacak. Bunlarla birlikte video izleme yayınlarında, oluşabilecek anlık durumlar için de kurallar esnetilecek. Yani Twitch, kurallarını yapılan içeriğe özel olarak değiştirebilecek.   

Yeni belirlenen kuralların çok daha net olması ile Twitch yayıncıları ve Twitch yetkilileri arasında olan karmaşa engellenecek.

30 bin liraya Huawei Mate Xs mi? Denizli’de üzüm bağı mı?

Daha Fazlası:

Mart ayında, Twitch ‘de en çok izlenen oyunlar açıklandı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz