Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en büyük ve en popüler mikrobloglarından birisi olan Twitter, bir süredir sürekli yenilikler ve değişimler yaşıyor. Son olarak ise platform, birkaç ay önce aylık abonelik ücreti ile erişim sağlanan API erişimini devlet kuruluşları için ücretsiz bir şekilde sunacağını duyurdu. Bu haliyle Twitter API sayesinde resmi bilgilendirme yapılan hesaplar, bundan böyle hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılan dijital platformlardan birisi olan Twitter, kısa bir süre önce yeni bir değişiklik daha yaptığını duyurdu. Bilindiği gibi söz konusu değişim kapsamında artık şirket API servislerini ücretli hale getirdi. Ancak son olarak devlet kuruluşlarının bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabileceği duyuruldu. İşte detaylar!

Twitter’dan Devlet Kurumlarına Yenilik

Elon Musk’ın satın almasının ardından Twitter’da üst üste birçok değişiklik ve yenilik meydana geldi. Bu değişikliklerden birisi de APİ erişimi için aylık abonelik ücreti alınması idi. Hatta son dönemde düşük ihtiyaçlara dair ücretsiz bir paket bulunurken, kurumsal şirketler ise paralı bir şekilde abonelik yapabiliyor. Fakat Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre devlet ve kamuya dair hizmetlerde artık API erişimi için herhangi bir ücret alınmayacak. Platform tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, hava durumu uyarıları, trafik bilgilendirmeleri ve acil durum hizmetleri gibi hizmetler için artık abonelik zorunluluğu bulunmayacak.

Fakat Henüz Her Şey Net Değil!

Twitter’ın geliştiriciler için açmış olduğu resmi hesabında bulunan açıklamalar ise henüz tam olarak bir netlik içermiyor. Çünkü mevcut açıklamada ücretsiz API’den faydalanacak kişi ve kurumların yine de doğrulanmış” olmaları gerektiği ifade ediliyor. Fakat bunun nasıl olacağı ise tam olarak belli değil. Buna ilişkin sürecin nasıl olacağı ve nasıl işleyeceği ise zaman içerisinde daha net bir şekilde ortaya çıkacak elbette. Bu konu hakkında Twitter’dan yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Twitter API’sinin en önemli kullanım durumlarından biri her zaman kamu hizmetleri olmuştur. Hava durumu uyarılarını, ulaşım güncellemelerini ve acil durum bildirimlerini paylaşan doğrulanmış devlet veya kamuya ait hizmetler, Twitter API’sini ücretsiz olarak kullanabilirler.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz