Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD Başkanı Donald Trump ’ın Twitter hesabının kısıtlaması kaldırıldı. ABD’de yaşanan senato baskının ardından sosyal medya hesapları askıya alınan Trump, kısıtlamanın kaldırılmasının ardından yaptığı ilk gönderide bir video paylaştı. 

Kasım ayında gerçekleşen ABD Başkanlık Seçimleri’nde Joe Biden’a karşı zafer elde edemeyen Trump, sosyal medya hesapları üzerinden bazı açıklamalarda bulunmuş ve sonucu kabul etmeyeceklerini dile getirmişti. Trump, destekçilerine çağrılarda bulunmuş ve bunun üzerine Trump destekçileri ABD Kongre Binası’na yürümüştü. Ancak kongre binasının önünde yaşanan çatışmalar sonrası pek çok yaralının olduğu ve 4 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından, Trump Facebook ve YouTube üzerinden bir video paylaşmıştı. Kongreyi basan destekçilerini ‘çok özel insanlar’ olarak tanımlayan Trump’ın sosyal medya hesapları askıya alınmıştı. Bu bağlamda Twitter, Instagram, Facebook, Snapchat Trump’ın hesaplarını engelledi. Hatta Facebook ve Instagram Donald Trump’ın hesabının süresiz olarak kısıtlandığını açıklamıştı. 

Facebook ve Instagram’ın aksine Twitter ise, Trump’ın hesabı için bir süre kısıtlaması getirmişti. Twitter, Trump’ın topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Başkanı’nın üç mesajını kaldırmasını istedi ve 12 saatliğine hesabını askıya aldı.

Trump yapılan saldırıyı ‘iğrenç’ olarak yorumladı

Twitter, mesajları silmemesi, komplo teoriler içeren ve şiddete destek veren paylaşımlar yapmaya devam etmesi halinde Trump’ın hesabının engelinin kalacağını aktarmıştı. Trump söz konusu videoyu ve bazı mesajları kaldırdı. Bunun ardından ise Twitter’ın getirdiği 12 saatlik kısıtlama süresi bitti ve Trump Twitter hesabını kullanmaya başladı. Trump’ın kısıtlama engelinin kalkmasının ardından ise, yaptığı ilk paylaşım 3 dakikalık bir video oldu. ABD’yi ayağa kaldıran senato baskının ardından Trump’ın dünkü yaklaşımının bu videoda olmaması dikkat çekti. Twitter kısıtlamasının kalkmasının ardından ilk paylaşımı 3 dakikalık bir video olan Trump, videoda yapılan saldırıyı ‘iğrenç’ olarak yorumladı. Trump söz konusu videoda ayrıca, yaşanan olayların ABD demokrasisine aykırı olduğunu ve sorumluluların eylemlerinin bedelini ödeyeceğini aktardı. Dün yaptığı paylaşımla destekçilerini gaza getiren ve ABD’yi karıştıran Trump’ın destekçilerinin ardında durmaması, ne gibi durumları gün yüzüne çıkaracak bekleyip göreceğiz. 

Trump ’ın Twitter kısıtlaması kalktıktan sonra yaptığı ilk paylaşım:

İlginizi Çekebilir:

Donald Trump’ın Sosyal Medya Hesapları Askıya Alındı!

Trump, ‘Alipay’ ile Birlikte 7 Çin Merkezli Mobil Ödeme Uygulamasını Yasakladı! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz