Trump Alipay

ABD Başkanı Donald Trump, ‘TikTok’ ve ‘WeChat’ ile yaşanan krizin ardından Çin merkezli mobil uygulamalara ilişkin yeni bir hamle yaptı. ‘Alipay’ uygulamasının da içlerinde bulunduğu 8 mobil ödeme uygulaması ile işlem yapılmasını yasaklayan Trump, konuyla ilgili bir başkanlık kararnamesi imzaladı. 

ABD Başkanı Donald Trump, ‘TikTok’ ve ‘WeChat’ ile yaşanan krizin ardından Çin merkezli mobil uygulamalara yönelik yeni bir hamle daha yaptı. ‘Alipay’ uygulamasının da içlerinde bulunduğu Çin merkezli 8 mobil ödeme uygulaması ile işlem yapılmasını yasaklayan Trump, konuyla ilgili bir başkanlık kararnamesi imzaladı. Konuya ilişkin ilk açıklama, Beyaz Saray’dan yapıldı. Trump tarafından imzalanan kararnamede; ABD Ticaret Bakanlığı’ndan, ABD’de ‘Ant Group’a ait ‘Alipay’ de dahil 7 mobil ödeme uygulaması ile işlem yapılmasının yasaklanması talep edildi.  

Kararnamede; ‘Alipay’in yanında, ‘CamScanner’, ‘QQ Wallet’, ‘SHAREit’, ‘Tencent QQ’, ‘VMate’, ‘WeChat Pay’ ve ‘WPS Office’ uygulamalarının da yer aldığı belirtildi. Söz konusu uygulamaların, mobil cihazlar üzerinden elektronik ödeme yapılmasını mümkün kıldığı biliniyordu. İmzalanan kararnamenin ardından; ABD Ticaret Bakanlığı’nın, harekete geçmek için 45 günü bulunduğunun da altı çizildi. Fakat Trump yönetiminin görev süresinin, 20 Ocak 2021 tarihinde dolacağı dile getiriliyor. Dolayısıyla söz konusu uygulamalar ile ilgili bu tarihten önce, yasaklamaya yönelik bir adım atılması bekleniyor. 

Trump, ‘TikTok’ ve ‘WeChat’ uygulamaları için de benzer bir kararname imzalamıştı 

Trump TikTok Kararname

Diğer yandan; ABD Başkanı Donald Trump, geçen yılın Ağustos ayında Çin merkezli TikTok’ ve ‘WeChat’ uygulamaları için de benzer bir kararname imzalamıştı. Söz konusu kararnameler de ‘TikTok’ ve ‘WeChat’in, ABD’li kişi veya kurumlarla herhangi bir iş yapmasını yasaklıyordu. Kararnameler, her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlanmıştı. Konuya ilişkin gerekçeli açıklamada; ilgili mobil uygulamaların ABD ağında yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği belirtilmişti. ABD hükumetinin; Trump’ın ABD’li kullanıcı verilerinin Çin hükumetine sızdırıldığı iddiaları sonrası, uzun bir süredir ‘TikTok’u ülke ağında yasaklamaya yönelik girişimleri olduğu ve Çin merkezli kısa video platformu ile mahkemelik hale geldiği de biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Donald Trump, TikTok ile İlgili 2 Kararname İmzaladı! 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter Şifresi Ortaya Çıktı! 

TikTok, ABD Başkanı Trump Yönetimine Karşı Resmen Dava Açtı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz