Twitter ABD Başkanı

Twitter, Facebook ve Instagram, kısa bir süre önce ‘ABD Kongre Binası’ önünde gerçekleşen çatışmalar sonrası ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi hesabını kilitledi. Trump’ın Twitter hesabının 12 saat, Facebook ve Instagram hesabının ise 24 saat boyunca açılmayacağı ifade edildi. YouTube da benzer şekilde, Trump’ın platform üzerinden paylaştığı bir videoyu Facebook ile birlikte kaldırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda; söz konusu videonun, seçim kurallarını ihlal ettiği ve şiddete teşvik ettiği belirtildi.  

Geçen yılın Kasım ayında gerçekleşen ‘ABD Başkanlık Seçimleri’ni Joe Biden’a kaybeden Donald Trump, kısa bir süre önce sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamalarla tekrar seçim sonuçlarını kabul etmediğini duyurdu. Söz konusu açıklamalarda Trump, destekçilerine çağrıda bulunarak herkesi ‘ABD Kongre Binası’na yürümeye davet etti. Basılan senato binası önünde kolluk kuvvetleri ile çıkan çatışmalar sonrası, 4 kişi hayatını kaybetti ve birçok yaralı olduğu ifade edildi. FBI’ın da benzer şekilde olaya dahil olduğu belirtildi. Trump, daha sonra YouTube ve Facebook üzerinden yayınladığı bir video aracılığıyla tüm destekçilerinin evlere dönmesini talep etti. Fakat ABD Başkanı, söz konusu videoda seçimlere hile karıştığıyla ilgili görüşlerini yineledi ve ‘ABD Kongre Binası’nı basan destekçilerini “çok özel insanlar” olarak niteledi.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; YouTube ve Facebook, Donald Trump tarafından paylaşılan videoyu tamamen kaldırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, videonun şiddete teşvik ettiğine işaret etti. YouTube ise açıklamasında, söz konusu paylaşımın seçim kurallarını ihlal ettiğini dile getirdi. Twitter da ABD Başkanı Trump’ın seçim sonuçlarıyla ilgili iddialarını yinelediği bir tweet’i paylaşım ve beğeniye kapattı. Tweet altına, “Seçimlerde yolsuzluk iddiasının, tartışmalı olması ve şiddet olaylarını tetikleme riski barındırmasından dolayı bu tweet’e yanıt yazılamaz, retweet yapılamaz veya beğenilemez” notu düşüldü.

Twitter ABD Başkanı

Tansiyonun yükselmesi üzerine ise TwitterTrump’tan topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle üç mesajını kaldırmasını istedi ve 12 saatliğine hesabını kilitledi. Mesajların silinmemesi ve Trump’ın komplo teorileri içeren veya şiddete davet eden paylaşımlar yapması halinde, hesabın kilitli kalmaya devam edeceği belirtildi. Aktarılan detaylara göre Trump, silinen paylaşımlardan birinde ‘ABD Kongre Binası’ önündeki eylemleri seçimdeki hilelere bağlamış ve göstericilere, “Bugünü sonsuza kadar unutmayın” ifadeleriyle seslenmişti.  

Twitter ABD Başkanı

Facebook ve Instagram da Trump tarafından kullanılan resmi hesapları askıya aldı 

Facebook Trump Askıya Aldı

Diğer yandan, Twitter’ın hemen ardından Facebook ve Instagram da benzer bir hamle yaparak Trump tarafından kullanılan resmi hesapları askıya aldı. Hesapların, 24 saat boyunca kapalı kalacağı dile getirildi. Facebook; konuya ilişkin açıklamasında, Trump tarafından yapılan paylaşımların 2 farklı platform kuralını ihlal ettiğine işaret etti. Donald Trump’ınTwitter’da 88 milyon, Facebook’ta ise 35 milyon takipçisi bulunuyordu. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Trump, ‘Alipay’ ile Birlikte 7 Çin Merkezli Mobil Ödeme Uygulamasını Yasakladı! 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter Şifresi Ortaya Çıktı! 

TikTok, ABD Başkanı Trump Yönetimine Karşı Resmen Dava Açtı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz