Okuma Süresi
1 dakika
Twitter, sosyal medya üzerinden yayılan şiddet sorununa yeni bir politika ile cevap verdi: Şiddet içeren paylaşımlara ‘sıfır tolerans’ dönemi başlıyor.
Dijital dünyanın en popüler platformlarından birisi olan Twitter, kendi bünyesi içerisinde şiddet içeren paylaşımlar ile ilgili yeni bir politika geliştirdi. Buna göre paylaşımlarda şiddet içeren ya da şiddete teşvik eden herhangi bir paylaşıma hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyecek. ‘Sıfır tolerans’ uygulaması kapsamında bu minvaldeki paylaşımlar cezalandırılacak. İşte detaylar!

Şiddete Karşı Sıfır Tolerans Dönemi

Dijitalleşme ve sosyal medya ağlarının artması ile birlikte yeni suç kavramları da ortaya çıkmış durumda. Bu doğrultuda şiddet içeren paylaşımlar ve tehditler, her geçen gün daha fazla kullanıcının karşı karşıya gelebildiği bir durum haline dönüştü. En yaygın mikroblog platformu olan Twitter ise bu konuda şiddet içeren paylaşımlar karşısında maruz kalan kullanıcıların yanında tavır aldı. Buna göre  Twitter kullanım koşullarında bir değişikliğe giderek bunu da resmi internet sitesinde bir makale olarak yayınladı. Twitter yapmış olduğu bu resmi duyuruda, şiddet içerikli paylaşımlar için “sıfır tolerans” uygulamasına geçiş yaptığını ve bunu ihlal eden kullanıcıların cezai yaptırımlarla karşılaşacağını bildirdi.

Peki Twitter Şiddet Paylaşımına Ne Yapacak?

Twitter, paylaşımları ile sıfır tolerans politikasına aykırı davranan bir kullanıcı ile karşılaştığında, eğer ciddi ihlaller söz konusu ise hesabı bir daha açılmamak üzere derhal kapatacak. Eğer ihlalin önem seviyesi düşükse bu durumda öncelikle hesap geçici olacak engellenecek. Eğer hesap sahibi, ihlal içeren paylaşımını kaldırırsa bu durumda hesabını yeniden kullanabilecek. Fakat aynı kullanıcı bir kez daha benzer bir ihlal yaparsa, bu durumda ikinci bir özür kabul edilmeyecek ve hesap kalıcı olarak kapatılacak. Tüm bu önlemler düşünüldüğünde, yeni politikanın Twitter’ı daha nezih bir mecra haline getirebileceği açık görünüyor.

Şiddetin Niyeti Dahi Yasak!

Twitter, şiddet odaklı yeni politikası kapsamında paylaşımlarda herhangi bir şekilde birisini ölümle, dayakla veya cinsellikle tehdit etmeyi yasaklıyor. Diğer yandan başına kötü bir şey gelen birisi için ‘oh iyi olmuş’ gibi bir ibare kullanmak dahi filtrelenmek için yeterli bir sebep oluşturuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz