Okuma Süresi
1 dakika

Apple’ın Eylül ayında tanılması planlanan iPhone 15 serisi hakkında yeni iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Bu iddialardan biri de iPhone 15 Pro’da yeni dokunmatik ses düğmelerinin yanı sıra bir de “basma tipi” sessize alma düğmesi bulunacağı. Yani artık akıllı telefonlarda fiziksel tuşlar göremeyebiliriz.

Apple’ın Ses Tuşları Değişiyor!

9to5Mac, geçtiğimiz ay telefon aksesuarların yapımında kullanılan CAD dosyalarına dayanarak; iPhone 15 serisinin nasıl gözükebileceğine dair bir tasarım renderı ortaya çıkartmıştı. Bu tasarıma göre, iPhone 15 serisinde radikal bir değişiklik göze çarpmıyor. Ancak telefonun kenar kısmında bulunan tuşların düzeni kafa karıştıcıydı. Bu tuşların fiziksel değil, dokunmatik olacağı iddia edilmişti. 9to5Mac’in bir kaynaktan aldığı bilgiye göre iPhone 15 Pro’da yeni dolunmatik ses düğmelerinin yanı sıra bir de “basma tipi” sessize alma düğmesi bulunacak.

Apple için orijinal kılıflar üreten bir kaynağın paylaştığı bilgilere göre; iPhone 15 Pro modelleri, kullanıcının nereye dokunduğuna bağlı olarak her iki şekilde de çalışan yeni bir tek alan bulunduracak. Bu şekilde ses açma ve ses kısma tuşlarından vazgeçilmiş olacak. Bu durumdan daha önceden ortaya atılan sızıntılar da yalanlanmış oldu.

9to5Mac’in sunduğu renderlar ses düğmeleri için tek bir kısım olduğunu zaten ortaya koymuştu, ancak Apple’ın gerçekten iki yerine tek bir düğmeyi tercih edip etmeyeceği belli değildi. Yeni ses düğmelerinin düzeni eski iPhone ve iPad modellerine benzeyebilir. Ancak elbette arkasında yeni teknolojiler bulunuyor.

Sonunda USB-C Geliyor

Sızdırılan görsellere göre bu yılki iPhone’larda en dikkat çekici değişiklik Lightning bağlantı noktasından USB-C’ye geçiş olacak ki bu da Apple’ın 2012’den bu yana iPhone’larda ve çoğu Apple aksesuarında kullandığı tescilli konektörden vazgeçeceği anlamına geliyor. Elbette bu değişikliğin arkasında AB’nin Apple’a uyguladığı baskı bulunuyor.

Bununla birlikte, yeni telefonlar hafif kavisli kenarlara sahip yeni bir tasarıma sahip olurken, kamera çıkıntısı daha büyük ve ekran çerçeveleri daha ince olacak. Apple, yeni modeller için mevcut iPhone 14 serisindeki aynı dört boyutu koruyacak. Bakalım ilerleyen dönemlerde iPhone 15 serisi hakkında ne gibi sızıntılar duymaya devam edeceğiz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz