Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son dönemlerin en popüler sosyal medya ağları arasında şüphesiz TikTok yer alıyor, Çin’den çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan TikTok özellikle gençler arasında çokça kullanılıyor. Ancak TikTok’un bir dizi güvenlik açığı olduğu, kullanıcılardan izin verilmeyen verileri topladığı iddia ediliyor. Üstelik bu iddialar öyle boyutlara ulaştı ki; ABD ve AB’de kamu kurumlarında çalışan kişilerin TikTok kullanması yasaklandı. Bugün, TikTok’un yasaklı olduğu ülkelere bir yenisi daha eklendi. ABD ve AB’den sonra Kanada da hükümet çalışanlarının TikTok kullanılması yasakladı.

TikTok’un Yasağı Genişliyor!

Bildiğiniz gibi son yıllarda TikTok gençler arasında oldukça popüler. Gençlerde başlayan bu çılgınlık, kısa süre içinde pek çok yaş grubuna da etki etmeye başladı. Özellikle de canlı yayınlarda gönderilen hediyeler sayesinde kullanıcıların para kazanmasını da sağlayan TikTok; bu özelliğiyle eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulamıyor. Ancak TikTok’un eleştirilen tek yönü elbette bu değil. Algoritması nedeniyle pek çok ülkeyle başı belaya giren sosyal medya, şimdilerde kullanıcıların izin vermediği verileri topladığı gerekçesiyle yasaklamalar ve cezalarla karşı karşıya.

ABD ve Çin arasında süregelen teknolojik savaşın etkilerinden biri de TikTok’a yansıdı. Birçok Çinli şirketin ABD’de üretim yapmasını ve ürün tedarik etmesine ambargo uygulayan ABD hükümeti son olarak; TikTok’un Çin’e veri aktardığını ve ulusal güvenlik sorunlarına yol açtığını ileri sürerek, TikTok’un kamu kurumlarında kullanılan akıllı telefonlara yüklenmesini yasaklamıştı. Bu yasağın bir benzeri de Avrupa Birliği’nden gelmişti. Ayrıca Hindistan başta olmak üzere Endonezya ve Bangladeş gibi Asya ülkeleri TikTok’u sadece hükümet çalışanlarına değil, tüm ülke genelinde tamamen yasaklamış durumda.

Kanada, Hükümet Çalışanlarına TikTok’u Yasakladı

Şimdilerde ise Kanada’da da TikTok’u yasaklamaya hazırlanıyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından yapılan açıklamada “Bu ilk adımımız olacak ama başka adım atmamıza gerek kalmayabilir.” dedi. Bu açıklamanın ardından TikTok sözcüsünden yanıt gecikmedi; “Hükümet yetkilileriyle her zaman buluşup, Kanadalıların mahremiyet ve güvenliğini nasıl koruduğumuzu anlatmak isteriz fakat bu şekilde TikTok’u hedef göstermek ortak bir amaca hizmet etmiyor.”

Ayrıca bugün Türkiye’den de TikTok’a hamle geldi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, çocukların kişisel bilgilerinin görüntülenmesi ve izinsiz veri toplandığı gerekçesiyle TikTok’a 1 milyon 750 bin lira para cezası verdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz